Dolny Śląsk stolicą turystyki? Statystyki idą w górę

Martyna Czerwińska, MC | Utworzono: 2023-04-25 14:59 | Zmodyfikowano: 2023-04-25 15:01
Dolny Śląsk stolicą turystyki? Statystyki idą w górę - fot. Zamek Książ
fot. Zamek Książ

W zeszłym roku było to już 13,5 mln osób. W samym Wrocławiu blisko 6 mln, co przyniosło miastu przychód rzędu 370 mln zł. To 7% budżetu Wrocławia, mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej. -Ostatnie dwa lata pocovidowe były bardzo trudne dla branży, ale teraz wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii, ale nie mówimy stop i liczymy, że kolejne miliony spłyną do Wrocławia i na Dolny Śląsk.

Choć wielu osobom ten region Polski kojarzy się głównie z Górami Stołowym i Wrocławiem, znajdziemy tu o wiele więcej pięknych i zaskakujących miejsc. Nie bez powodu Dolny Śląsk nazywany jest „krainą rekordów”. To tutaj znajduje się najwięcej w Polsce zabytków, najwięcej zamków i pałaców oraz najwięcej uzdrowisk. Słyniemy też ze szlaków rowerowych i tras podziemnych. - Stara Kopalnia w Wałbrzychu ściąga coraz więcej turystów, mówi zastępca dyrektora Marta Wróbel. -Przewodnikami są emerytowani górnicy, nikt chyba lepiej nie opowie o trudach tej pracy. Chciałabym też zauważyć, że temperatura stała w podziemiach jest od 8 do 10 stopni, więc kiedy jest gorąco nie ma lepszej, naturalnej klimatyzacji niż podziemia kopalniane. 

W Wałbrzychu można też zwiedzać Centrum Nauki Sowa, Muzeum Porcelany czy Zamek Książ. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski przeznaczy w 2023 roku aż 8 mln złotych na promocję regionu w reklamach, spotach i mediach społecznościowych. Chcą przyciągnąć gości z za granicy i spowodować by zostali u nas nie tylko na weekend, ale na urlop wakacyjny. -Nasze górskie kurorty mogą prześcignąć nawet Zakopane, mówi Adam Zawada, szef Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. -Karpacz i Szklarska Poręba zaczynają się bić o podium. W niektórych statystykach wychodzi, że jesteśmy nawet lepsi. Dolnośląskie góry, jeziora, szlaki rowerowe, zamki i pałace, których mamy najwięcej w Polsce - jesteśmy najbardziej nasyconym w zabytki regionem w Polsce. 

Ogromnym zainteresowaniem gości cieszą się także uzdrowiska np. w Szczawnie-Zdroju. Turyści nie ukrywają zachwytu:

-Ważne jest żeby nie likwidować tego co poprzednicy zostawili. Dolny Śląsk dba o to by to dziedzictwo się rozwijało dalej, nieco inaczej, nowocześniej, bardziej z polską nutą, ale szacunkiem do przodków i to nas urzeka.

Posłuchaj całego programu:

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.