KGHM i LSSE będą współpracować przy budowie reaktorów jądrowych

Karolina Bieniek, WK | Utworzono: 2023-06-16 08:28 | Zmodyfikowano: 2023-06-16 08:29
KGHM i LSSE będą współpracować przy budowie reaktorów jądrowych - fot. KGHM
fot. KGHM

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślał, że KGHM jest "aktywny na polu transformacji energetycznej na bardzo wiele sposobów", dodając, że przy takich przedsięwzięciach partnerzy to podstawa.

- W takich przedsięwzięciach należy zawsze poszukiwać partnerstwa, trzeba poszukiwać podobnie myślących partnerów. Takim partnerem z całą pewnością jest dla nas Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Będziemy prowadzić wspólne prace analityczne, robocze, projekty, być może te o profilu edukacyjnym, badawczym - tłumaczył Tomasz Zdzikot.

Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek podkreślił, że energia to jeden z głównych tematów jaki podejmują dziś inwestorzy w rozmowach.

- Coraz częściej inwestorzy, którzy wchodzą do Legnickiej Specjalnej Strefy, którzy już dziś stanowią siłę tego regionu mówią, że brakuje energii, że jest za droga. W związku z tym stawiamy na nowe technologie i przyglądamy się znaczącym partnerom, którzy mają doświadczenie, a KGHM niewątpliwie jest liderem - mówił Przemysław Bożek.

KGHM czeka na wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie takiej modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW. Prezes KGHM podkreślał, że celem polityki klimatycznej realizowanej przez KGHM jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Współpraca przy projektach SMR to nie jedyna dziedzina, w ramach której LSSE podejmuje współpracę z koncernem KGHM. Niedawno firmy utworzyły Klaster Technologii Kosmicznych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.