RWK: Antybohaterka – II Festiwal Teatru na faktach i program 23. MFF Nowe Horyzonty

Miłosława Bożek | Utworzono: 2023-07-04 16:48 | Zmodyfikowano: 2023-07-04 16:50
RWK:  Antybohaterka – II Festiwal Teatru na faktach i program 23. MFF Nowe Horyzonty - fot. Instytut Grotowskiego
fot. Instytut Grotowskiego

Studio odwiedził reżyser Robert Traczyk, który zapraszał na II Festiwal Teatru na faktach i swój spektakl "Eksploracja sztucznej duszy". Robert jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej i reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu. Związany z Instytut Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie współtworzy projekt „Teatr na faktach”, w ramach którego napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl „TanzGala”, a jako współautor tekstu oraz dramaturg pracował przy „Męskich perspektywach miłości”. Współreżyserował spektakl „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”, który zdobył nagrodę na XX Festiwalu Teatralnym „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu oraz WARTO, nagrodę przyznawaną przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”.

Gościem był również Grzegorz Grecas reżyser, dramaturg, animator kultury, absolwent reżyserii teatru lalek (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), współzałożyciel Teatru Układ Formalny. Od 2020 jest współtwórcą projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego, gdzie przygotował dwa spektakle dokumentalne metodą verbatim – „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” oraz „W dwóch językach polskich”. W swojej pracy artystycznej szczególną uwagę poświęca grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym – młodzieży z małych miejscowości, mniejszościom, osobom g/Głuchym. Porozmawiawialiśmy o II Festiwalu Teatru na faktach i monodramie dokumentalnym Pawła Pacyny “Cambio dolor. Wyznanie wiary”.

Stanisław Abramik z Kina Nowe Horyzonty opowiedział o ogłoszonym dziś programie 23. Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. MBank Nowe Horyzonty to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, w ramach którego można zobaczyć filmy sprowadzone prosto z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlinie, dzieła mistrzyń i mistrzów, debiutantów oraz retrospektywy nieznanych często szerszej publiczności reżyserów. Część stacjonarna 23. odsłony festiwalu odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.