Grzegorz Schetyna: Jedynka z okręgu legnicko-jeleniogórskiego? Tak, wszystko zmierza w tę stronę

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-07-28 09:35 | Zmodyfikowano: 2023-07-28 09:36
Grzegorz Schetyna: Jedynka z okręgu legnicko-jeleniogórskiego? Tak, wszystko zmierza w tę stronę - fot. RW
fot. RW

Panie przewodniczący, wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że wystartuje pan z jedynki z okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Czy to prawda?

No tak. Wszystko zmierza w tę stronę, ale jeszcze trochę czasu, żeby te listy nabrały takiego ostatecznego formatu. Ale na pewno w sierpniu decyzja będzie podjęta. 

Ale czy to prawda?

Że wszystkie znaki na niebie?

Nie, że będzie pan jedynką. Może pan powiedzieć. Może pan śmiało powiedzieć. Tak między nami.

Wie pan, decyduje, proponuje przewodniczący. Decyzja jest zarządu i akceptowana przez Radę Krajową. To wynika ze statutu. Także nikt z nas nie wie, jak będą wyglądać ostateczne listy. To zależy, jaka będzie, tak jak powiedziałem, propozycja i decyzja.

Cieszy się pan? To jest trudny teren?

Ja byłem 10 lat posłem z tamtego okręgu wyborczego. Z takim dobrym doświadczeniem pracy. On jest trudny, dlatego że jest złożony z dwóch części. Z tego subregionu jeleniogórskiego i legnickiego. No w legnickim, wiadomo, Zagłębie Miedziowe, też trudne wyzwania i problemy, a jeleniogórskie, sudeckie, no zupełnie inne. Więc ciekawe miejsce i taki wdzięczny do pracy i do sprawowania mandatu. Też jeśli chodzi o wyniki wyborcze, bo w tych momentach, kiedy ja tam startowałem, to te wyniki były dla Platformy Obywatelskiej bardzo przyzwoite.

No to panie przewodniczący naprawdę po męsku. Będzie ta jedynka? Jak dziś rozmawiamy o tym, to wszystko na to wskazuje. Może pan to potwierdzić?

Ja będę to potwierdzał, panie redaktorze. Nie wiem czy pan pamięta, ale my jesteśmy umówieni. Także jak ja będę gotowy, a decyzja będzie podjęta przez organy statutowe Platformy Obywatelskiej, wtedy panu zakomunikuje, co jest pewne i co jest załatwione.

Po drugiej stronie zapewne na jedynce o najlepszy wynik powalczy pani marszałek Elżbieta Witek. Tu szykuje się fascynujące starcie, panie przewodniczący?

To zawsze jest ciekawe, prawda? Bo i historia zatacza koło. Ale ja uważam, że też jeśli chodzi o regionalne starcia wyborcze, to one mają też sens, bo są pokazaniem planu, programu regionalnego. Zawsze mieliśmy takie doświadczenie budowania, mobilizowania wyborców wokół projektów, które traktowaliśmy i traktujemy jako zobowiązanie wyborcze, tak. Jeśli chodzi o inwestycje, to jak długo mówiliśmy o S3, o inwestycjach, o ściąganiu pieniędzy europejskich na inwestycje na Dolnym Śląsku. To zawsze ma sens, bo to zostaje. Ja traktuję zawsze poważnie kampanię wyborczą, bo rzeczy tam powiedziane i obiecane muszą być realizowane przez najbliższą kadencję. Tak traktuję też tę kampanię i te wybory.

A ma pan pomysł na siebie, taki programowy, merytoryczny? Jak pan spotyka się z wyborcami potencjalnymi, to czym pan chce do siebie przekonać?

Dzisiaj jeździmy po Polsce w ramach akcji "Tu jest przyszłość" i rozmawiam w różnych miejscach. Mam dużo spotkań. Proszę mi wierzyć. Na na wsi, w tej Polsce powiatowej, lokalnej.

Widziałem nawet ostatnio na Twitterze, że wrzucał pan zdjęcia.

Tak, tak, bo mieliśmy w Kamiennej Górze takie spotkanie agroklubu. To są ciekawe spotkania. To jest nowe doświadczenie, ale bardzo ważne i potrzebne w narracji wyborczej, przedwyborczej, dla Platformy, dla partii opozycyjnej, dla wszystkich partii.

I o czym panu mówią wyborcy?

Narzekają bardzo i to, wie pan, czy byłem na Lubelszczyźnie, czy na Podkarpaciu, czy teraz ostatnio na Dolnym Śląsku, to jest bardzo duży żal do braku właściwego funkcjonowania państwa. Braku antycypacji zagrożeń, braku otwarcia na kwestie europejskie. To oczywiście wynika z wojny na Ukrainie i z tego wszystkiego, co dzieje się z gospodarką ukraińską, z rolnictwem ukraińskim, ze zbożem, z owocami miękkimi. Z tymi wszystkimi, co tak naprawdę, czego import do Polski czy do Unii Europejskiej, ale szczególnie do do Polski, no wpływa na wysokość cen w skupie i tego wszystkiego, co uderza w polskich rolników. Tutaj jest bardzo dużo żalu i bardzo dużo pretensji do rządzących. My o tym głośno mówimy.

(...)

O co chodzi z tym urlopem w Senacie, zarządzonym przez pana marszałka Grodzkiego? To jest dobry pomysł?

Ale nie wiem o co chodzi.

No pan marszałek stwierdził, że w sierpniu chyba będzie po prostu laba, mówiąc kolokwialnie.

Ja mogę mówić o swoim doświadczeniu, jeśli chodzi o prowadzenie, bycie marszałkiem Sejmu. To musi funkcjonować wspólnie. Parlament, Sejm i Senat, obie izby muszą współpracować. Koordynacja tej współpracy, tej legislacyjnej współpracy, zależy od marszałka Sejmu i Senatu. Oni ustalają kalendarz funkcjonowania, bo przecież proces legislacyjny, nie chce być inaczej, jest taki, że najpierw to przechodzi przez Sejm. Potem trafia do Senatu. Mówię o projektach ustaw, ustawach przegłosowanych i potem wraca do Sejmu. Więc to trzeba w ten sposób przygotować. Ja nie znam ustaleń ostatnich między marszałek Witek a marszałkiem Grodzkim. Ale z tego co wiem, mówił mi o tym marszałek Grodzki wiele razy, że ta współpraca no funkcjonuje w normalny sposób.

To chociaż tyle dobrego.

Nie ma tutaj żadnych takich konfliktów. Ciągle nie były znane daty. Ten 28 też się pojawił tak nagle, to posiedzenie dzisiejsze, bo jesteśmy w Warszawie. Więc ja myślę, że cała konstrukcja czy wolnych dni, czy posiedzeń, które się będą odbywać w sierpniu, to jest ustalenie między marszałkami. Jestem przekonany, że zrobią to w taki właściwy sposób.

Czy może pan już zdradzić, kiedy poznamy nazwiska Paktu Senackiego?

Każdy dzień oni bardzo intensywnie teraz pracują. Tak naprawdę jest to przede wszystkim podział między ugrupowania i środowiska polityczne, partie polityczne, poszczególnych okręgów. Te 100 okręgów jest dzielone. Nie zawsze są precyzyjnie wskazane nazwiska, ale wiem, że na dniach, czyli na początku przyszłego tygodnia na pewno będzie podział, co do wszystkich okręgów.

Na pewno? W przyszłym tygodniu?

Tak. Wszystko znaki na niebie i na ziemi, tak mówią negocjatorzy, wskazują, że to będzie przyszły tydzień.

Jak pan myśli, kto będzie twarzą na Dolnym Śląsku?

Wie pan, to są inne wybory. Senat to są okręgi jednomandatowe, to są wybory większościowe i tu nie będzie twarzy. Tu będzie po prostu 8 miejsc, 8 pół, 8 okręgów senackich, o które będzie walka. 8 osób, przedstawicieli Paktu Senackiego, będzie walczyć o 8 mandatów

Pani senator Zdrojewska. To jest dobra kandydatka?

No jest obecną senatorką, podobnie jak pani profesor Chybicka. Z dobrymi doświadczeniami, pracą w Senacie. Na pewno tak. Tylko my mieliśmy tutaj, z różnych powodów, cztery na cztery, czyli Koalicja Obywatelska ma czterech senatorów. My chcielibyśmy powalczyć o lepszy wynik i powalczyć o tę pozostałą czwórkę senatorów.

A co będzie z Romanem Giertychem? Pan jest zwolennikiem tego, żeby on się znalazł na listach czy nie?

Jestem zwolennikiem i to muszą się wszyscy na to zgodzić. Mówię o Pakcie Senackim. 

A pan się zgadza?

Ja uważam, że on ma jednak ogromne doświadczenie polityczne i parlamentarne.

Ja rozumiem, ale czy pan chce? Czy Grzegorz Schetyna tego chce?

To nie jest moja decyzja.

A gdyby pan decydował? Był pan kiedyś przewodniczącym. Pan by postawił krzyżyk, czy nie?

Jest taka formuła, panie redaktorze, że jeżeli nie chce się go zapraszać, nie ma zgody wszystkich przedstawicieli Paktu Senackiego na to, żeby na przykład Roman Giertych reprezentował Pakt Senacki, to wtedy można doprowadzić do takiej sytuacji, że wybiera się okręg, w którym Pakt Senacki nie wystawia kontrkandydata. To jest taka formuła. Czyli ułatwia się możliwość wejścia.

Ja wiem panie przewodniczący, ale zadam jeszcze raz precyzyjnie to pytanie. Czy gdyby to od pana zależało, to pan jest zwolennikiem takiej kandydatury, czy nie?

Jeżeli wszystkie wszystkie strony Paktu Senackiego się zgodzą, to tak. Ale musi być zgoda wszystkich. Jeżeli jej nie ma, to wtedy wchodzi w grę ta formuła, o której powiedziałem.

Ale zakładam, że siedzi sobie jakieś gremium przy stole i gdyby pan był przy tym stole, to pan by podniósł rękę za? Czy przeciw?

Ja rozmawiam jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Ja proponowałem Romanowi Giertychowi okręg wyborczy. On nie przyjął wtedy tej propozycji i nie kandydował cztery lata temu. Tak po prostu było. To była jego decyzja.

To w pewnym sensie jest to jakaś odpowiedź, ale jest pan naprawdę twardym zawodnikiem. Pan profesor Antoni Dudek ocenił kilka dni temu w Radiu RMF, że Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie szykuje potężne uderzenie. A co szykuje opozycja? Co szykuje Platformy Obywatelskiej i czy marsz 1. października to ma być właśnie taki game changer, jak lubi mawiać Michał Kolanko z Rzeczpospolitej.

Na pewno tak, bo to będą ostatnie tygodnie przed wyborami, przed datą wyborczą. Powiedzmy sobie wprost, panie redaktorze, jeszcze nie wiadomo, kiedy będą wybory, tak.

Jakoś lada dzień mamy poznać tę decyzję.

Niby ma być ta decyzja. Ona musi być podjęta czy zakomunikowana do 14 sierpnia. Ale możliwe są ciągle różne warianty. Tych dat jest od 15 października do 12 listopada. Wszystkie one są możliwe ciągle. Więc ja uważam tak, że 1 października, po tym sukcesie marszu 4 czerwca, to może być rzeczywiście pokazanie ogromnej siły. Te zapowiedzi przewodniczącego Tuska, że chcemy, żeby było milion ludzi w Warszawie, to zawsze było marzenie. Jeżeli milion osób będzie w Warszawie 1 października, to rzeczywiście będzie to miało wpływ na wybory i na wynik wyborów, bo to jest potęga. To wszyscy wtedy pokażemy, jak bardzo nam zależy na tym, żeby te wybory wygrać i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani.

A w co gra szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, który organizuje konferencję z liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem. Był pan zaskoczony, czy już pana nie jest w stanie nic zaskoczyć?

Mało jest mnie już w stanie zaskoczyć w polskiej polityce. Ale byłem zaskoczony, szczególnie, że, wie pan, NIK jednak jest symbolem. Przecież to jest instytucja tak mocno zawieszona w konstytucji, tak ważna dla kontroli funkcjonowania państwa, jak żona Cezara. Prezes NIK myślałem, że po prostu zbudował taką pozycję, czy chce budować pozycję niezależności, niezależności od polityki. Jego konferencja z liderem jednej z partii politycznych, jeszcze partii, która zaprosiła syna prezesa Banasia na swoje listy wyborcze, to nie jest dobry sygnał, to nie jest dobry znak, to nie jest dobry obraz.

Powinien Marian Banaś stracić stanowisko?

Nie. Nie powinien takich rzeczy robić. Powinien się jak najdalej, jako szef NIK-u, odsunąć od polityki, szczególnie w kampanii wyborczej, szczególnie wtedy, kiedy jego rodzina w tę kampanię będzie zaangażowana. To chodzi o powagę instytucji i taką normalność państwa. Naprawdę wszystkim nam na tym powinno zależeć, najbardziej prezesowi Banasiowi.

Posłuchaj całej rozmowy: 

Reklama

Komentarze (34)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Artur Adamski2023-07-31 16:02:24 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Grzesiek, ja nie twierdzę, że po swoich "osiągnięciach" z ostatnich lat powinieneś sobie w łeb strzelić, chociaż gdybym to ja doprowadził do wprowadzenia do sejmu Jachiry a do europarlamentu Millera, Cimoszewicza, Ochojskiej, Zemkego i chmary im podobnych to z takim kacem żyć bym chyba dłużej nie potrafił. No ale to już wiemy, że ty nie masz nie tylko żadnych kompetencji (ależ potężni muszą być ci, którzy pomimo tak kolosalnych deficytów tak wysoko Cię wywindowali!), ale też nie masz wstydu, godności i dobrych uczuć dla Polski, której naświnić potrafisz jak mało kto i pomimo tego niezmiennie uśmiechać się szeroko tymi swoimi nowymi zębami.
~baga2023-07-31 19:58:28 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
oszust z Partii Oszustów
~Realista2023-07-30 14:36:42 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Powinniśmy głosować na młodych. Zabytkom z czasów sowieckiej komuny dziękujemy. Niezależnie od partii na jaką głosujemy.
~KTO TO 2023-07-30 00:07:08 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
~Miro2023-07-29 13:11:43 z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Panie Grzegorzu bujać to sobie możecie, ale my pamiętamy ! Wam potrzebne są korepetycje z matematyki, gdyż nadal nie kumacie jaki wpływ na wynik wyborczy ma obowiązująca metoda podziału głosów opracowana przez belgijskiego matematyka profesora Victora D'Honta. Prawie milion głosów więcej dostały w wyborach 2019r. łącznie KO, Lewica i PSL, jednak mają mniej mandatów niż PiS. A więc pełna koalicja miałaby większość. Ale Schetyna i Kosiniak-Kamysz nie chcieli być razem z Lewicą. Za to POWINNI ZNIKNĄĆ Z POLITYKI !.
~Matematyk2023-09-07 13:42:58 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Matematyka wg PiSs . 8 lat i 750 mld zadłużenia i Inflacja dwucyfrowa .
~dros2023-07-30 19:00:55 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Partia Oszustów
~Wieslaw 2023-07-29 12:19:55 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko folksdojcze głosują na partie oszustów
~Władyslaw 2023-07-29 11:34:43 z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Tylko hołota głosuje na PiS.
~Boss2023-07-29 10:28:14 z adresu IP: (2a00:f41:7061:91a8:8dc4:x:x:x)
Sukcesy Schetyny: wysłał starych komunistów Millera, Belkę, Cimoszewicza do Parlamentu Europejskiego, Jachirę do Sejmu, zgłosił Kudawę- Błońską na Prezydenta RP. Katastrofa!
~Wieslaw 2023-07-29 10:09:25 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem rozwoju Polski I
~Polak2023-07-29 09:28:56 z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Dzięki komuchowi Schetynie w parlamencie UE siedzi stary beton komunistyczny jak Miler, Cimoszewicz, Belka, itd., który bierze kupę kasy... Jak ktoś chce głosować na tych ludzi to ręce opadają.
~Pol2023-07-28 21:37:16 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
~odbiorNick2023-07-29 12:22:22 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Zrobimy im reset. Już wkrótce. Nie będą wiedzieć czy to Wielki Piątek czy Krwawa Niedziela.
~Boss 2023-07-28 20:09:10 z adresu IP: (2a00:f41:7061:91a8:8dc4:x:x:x)
Schetyna od lat żyje z polityki rozumianej kto kogo wykończy. Nic innego nie umie.
~Marcin2023-07-28 20:08:27 z adresu IP: (217.96.xxx.xxx)
Pań poseł Grzegorz Schetyna, klasa się wypowiada, przyjemnie posłuchać merytorycznej wypowiedzi.
~Hermenegilda 2023-07-28 19:56:40 z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Jedynka może lepiej z Berlina.
~Ela2023-07-28 18:55:04 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Dać szansę młodym.
~Władysław 2023-07-28 18:18:55 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Tylko hołota głosuje na PiS
~Janek2023-07-28 15:54:58 z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Grzesiu Shrek powie wszystko co może aby dostać się do Sejmu. Tak wiemy Demokracja, Europa itp. - a gdzie pochowaliście tęczowe, unijne i ukraińskie flagi w szafie. Wyciągniecie je po wyborach i będziecie nam opowaidać o wartościach europejskich , demokracji i równości 100 piłci. A prawda jest taka, że EU w czasie COVID chciała przymusu szczepień, zamknięcia gospodarki kupiła bez przetargu szczepionki na COVID, które nie zostały przetestowane. Mój głos ma Konfederacja
~Wieslaw 2023-07-28 14:29:34 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko pod platformą tylko pod tym znakiem Polska będzie w nędzy a Polak żebrakiem totalna ogórkowo robaczana rowerowa polszewia post komunistyczne popluczyny paszoł won bolszewicka swolocz
~Wieslaw-zaczadzony umysł2023-07-28 14:46:42 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:4d9d:x:x:x)
Tak właśnie wygląda nędza intelektualna pis.
~Wiesław 2023-07-28 13:01:34 z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica (ZjeP) jest gwarantem złodziejstwa, rosnącej PiSflacji, zadłużenia, zniszczenia służby zdrowia, szkolnictwa, gospodarki i promocji faszyzmu. NIE dla rusyfikacji Polski, NIE dla ruskiego PiSu
~Wieslaw 2023-07-28 12:22:10 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem rozwoju Polski I Polaków folksdojcze szwabskie psy do Berlina szparagi zmywak podcierak czeka raus antypolska szczujnio
~pisowska nędza2023-07-28 12:33:54 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:7d53:x:x:x)
Jest i nasz ruski podcierak :))
~zobo2023-07-28 12:21:30 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Zdrojewska, chybicka, giertych, schetyna = zdrajcy
~Olga2023-07-28 12:07:23 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Znowu to samo. Co ten człowiek zrobił dla Polski? Nic.
~Asia2023-07-28 12:01:34 z adresu IP: (5.62.xxx.xxx)
PO już się wypaliła, Niemcy mają teraz nowego Führera: tiny[kropka]pl/cr4zd
~Andrzej 64 2023-07-28 11:22:22 z adresu IP: (2a00:f41:7033:95ed:0:x:x:x)
Sprawdziliscie Grzesia przed wejściem do studia, czy był trzeźwy, bo jego koleżanka Joanna miała 1,5promila ????????????????????
~Wieslaw2023-07-28 14:48:37 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:4d9d:x:x:x)
Andżeju bąć inteligętny i nie daj sie prowokowac
~Andrzej 64 2023-07-28 13:33:41 z adresu IP: (2a00:f41:7033:95ed:0:x:x:x)
Ty podpisujesz pisowska nędza, a pierwszy zapiepszasz po zasiłek do opieki!!!!!
~pisowska nędza2023-07-28 11:25:14 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:7d53:x:x:x)
Ile dzisiaj Romperków przywaliłeś? Zrobiłeś coś ostatnio dla Polski? Zapłaciłeś podatek? Podniosłeś papierek na ulicy? Poszedłeś do pracy? Pomogłeś sąsiadowi?
~Janusz2023-07-28 11:09:08 z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Neo-Nówka - Teleexpress (Bez cenzury ) (HD) - te same twarze od 30 lat. Tylko Konfederacja Paweł Przystawa i Robert Grzechnik
~odbiorNick2023-07-28 13:52:11 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
PiSS i KonpederuSSia już są po słowie. Takie są fakty. Kaczyński zrobi z Mentzenem to samo co z Kukizem.