Ostre Koło: Kolarski weekend w Szklarskiej Porębie

Piotr Słowiński, AO, EL | Utworzono: 2023-09-10 10:00 | Zmodyfikowano: 2023-09-10 10:00
Ostre Koło: Kolarski weekend w Szklarskiej Porębie - 0
Ostre Koło: Kolarski weekend w Szklarskiej Porębie - 1

Kamil Gromnicki i Sonia Cięciel okazali się najszybszymi zawodnikami Szosowego Klasyka w Szklarskiej Porębie. Najszybszy zawodnik górską trasę pokonał ze średnią prędkością ponad 37 km na godzinę. Szosowy Klasyk w Szklarskiej Porębie to jeden z kultowych wyścigów w regionie. Zmagania kolarzy stały się okazją do promowania bezpiecznych zachowań rowerzystów. - Moje dzieci nie wychodzą na rower z domu bez kasków - mówi Bartosz Huzarski, jeden z utytułowanych kolarzy specjalizujących się w górskich wyścigach, biorący udział w wydarzeniu. Jak podkreśla, równie ważne jest oświetlenie rowerów, także w dzień, które choć razi kierowców, to pozwala też dostrzec rowerzystów nawet w pełnym słońcu. - W zawodach kolarz bez kasku zostałby od razu zdyskwalifikowany - mówi dyrektor Bike Maratonu i współorganizator cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk. - Widzimy rowerzystów bez kasków, nawet jeśli dostają je w wypożyczalni wraz z rowerem za darmo. Ale to się powoli zmienia, także za sprawą sportowców - podkreśla.

W sobotę 9 września zaprosiliśmy do Szklarskiej Poręby na pierwszy powakacyjny Bike Maraton, a dzień później, w niedzielę 10 września, na Szosowy Klasyk, czyli przedostatni wyścig cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk z widowiskowym finiszem na zakręcie śmierci. W sobotę odbyły się także wyścigi dla najmłodszych, czyli PKO Ubezpieczenia Junior Race, a uczestnicy Bike Maratonu startujący na dystansie CLASSIC walczyli o Puchar Starosty Karkonoskiego.

Więcej o cyklu Bike Maraton: https://bikemaraton.com.pl/

Na miejscu pojawiliśmy się także i my! Jak zwykle nasi słuchacze mogli liczyć na świetną zabawę, ale również sporą dawkę wiedzy. Wspólnie obserwowaliśmy zmagania kolarzy, analizowaliśmy trasy ich przejazdu, ale także podpowiadaliśmy jak zadbać zarówno o siebie, jak i swój jednoślad, a także doradzaliśmy, gdzie wybrać się na rowerowy wypad - zwłaszcza, że okolica jest piękna. Wszystko to na antenie Radia Wrocław.

Kilkuset kolarzy, ponad 70 km na dłuższym dystansie. Jeden etap, 1350 metrów przewyższeń, przejazd przez Starą Kamienicę, Grudzę i Rębiszów, Kłopotnicę, Małą Kamienicę, Antoniów i Proszową. Na koniec kultowy finisz tuż za legendarnym Zakrętem Śmierci. Na starcie wyścigu był Piotr Słowiński i jego gość.

Zjazd honorowy ruszył spod wyciągu do Piechowic i stamtąd kolarze wyruszyli ze startu ostrego na kilkadziesiąt kilometrów. 

Szosowy Klasyk jest jednym z trudniejszych w całej serii VeloBank Via Dolny Śląsk. 

Piotr Słowiński rozmawiał z kolarzami o wydarzeniu i o kolarstwie szosowym.

Szosowy Klasyk Szklarska Poręba rozpoczął się o godzinie 11:00 startem honorowym tuż przy dolnej stacji ośrodka SKI Arena Szrenica przy ulicy Turystycznej. Następnie pilotowany peleton zjechał aż do Piechowic, gdzie nastąpił start ostry. Zawodnicy i zawodniczki ścigali się na dwóch dystansach – PRO ma w Szklarskiej Porębie 72 km, a FUN 53 km. Kolarze jadący na długim dystansie mieli do pokonania pętlę wiodącą przez Starą Kamienicę, Grudzę i Rębiszów, a dodatkowe kilometry wykręcili, jadąc m.in. przez Kłopotnicę, Małą Kamienicę, Antoniów i Proszową. Dalej – wspólny dla obu dystansów powrót do mety przez Świeradów – Zdrój z finiszem w magicznym miejscu, tuż za legendarnym Zakrętem Śmierci. Profil wysokościowy dystansu PRO najeżony był podjazdami i pełen mniej lub bardziej stromych zjazdów. Suma przewyższeń tego wyścigu sięga aż 1350 m! W zasadzie na próżno szukać można było na trasie płaskich odcinków, a ostatnie kilometry, od Świerdowa do mety, to nieustanna, mozolna wspinaczka, na której końcu trzeba było jeszcze znaleźć w nogach siłę na finiszu.

Przypomnijmy, że VeloBank Via Dolny Śląsk również powoli zbliża się do mety, a po zawodach w Szklarskiej Porębie czeka nas już tylko jeden, finałowy wyścig – Runda Spadających Liści w Sobótce (8 października). Będzie to wydarzenie, które zakończy rywalizację w cyklu, ale dopełni również całość ostatniego w sezonie Kolarskiego Weekendu, bo dzień wcześniej swój finał w Sobótce świętować będzie również Bika Maraton.

Po więcej informacji na temat Szosowego Klasyka w Szklarskiej Porębie i cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk zapraszamy na https://szosowyklasyk.pl/.

Zgłoszenia do udziału w zawodach: https://domtel-sport.pl/sobotka/

Lokalizacja startu i biuro zawodów: https://szosowyklasyk.pl/szklarska-poreba/biuro-zawodow/

Dotychczasowe wyniki w klasyfikacji generalnej dla wszystkich kategorii: https://domtel-sport.pl/wyniki/

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.