Skarb Średzki ponownie znalazł się we Wrocławiu. Można go oglądać w Muzeum Narodowym

Piotr Osowicz, AO | Utworzono: 2023-10-04 07:06 | Zmodyfikowano: 2023-10-04 07:24
Skarb Średzki ponownie znalazł się we Wrocławiu. Można go oglądać w Muzeum Narodowym - fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

To już pewna tradycja, że ostatnie 3 miesiące w roku Skarb Średzki można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Jego najcenniejszym elementem jest oczywiście korona, o której więcej opowiedział Radiu Wrocław kurator wystawy Jacek Witecki:

Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem cesarskiego orła.

Tegoroczna wystawa to jednak nie tylko same klejnoty, ale cała historia, która poświęcona będzie dziejom średzkiej społeczności żydowskiej i jej kontaktom z dworem królewskim. Tło tej prezentacji pod nazwą "Bankierzy króla" wyjaśnia dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski:

Skarb Średzki, odnaleziony przypadkowo w latach 80. ubiegłego wieku w położonej w pobliżu Wrocławia Środzie Śląskiej, jest uważany za jedno z najważniejszych odkryć tego rodzaju w Europie. Zespół średniowiecznych złotych klejnotów koronnych, pochodzących ze skarbca królów czeskich, władających wówczas Śląskiem, zawiera między innymi ślubną koronę kobiecą z początku XIV w.

Skarb oglądać będzie można w Muzeum Narodowym do końca 2023 roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.