Prof. Piotr Kasprzak doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego

BT, PAP | Utworzono: 2023-10-04 20:21
Prof. Piotr Kasprzak doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Laudację na cześć prof. Piotra Kasprzaka wygłosił prof. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej.

"Prof. Kasprzak to osoba wybitnie zasłużona dla polskiej i światowej chirurgii, charyzmatyczny naukowiec, wielki człowiek, przyjaciel wszystkich chirurgów, nasz mistrz i nauczyciel. Radość moja jest tym większa, że łączy nas wspólna pasja: chirurgia naczyniowa" - powiedział laudator.

Prof. Janczak przypomniał drogę zawodową laureata, która rozpoczęła się od studiów medycznych w Łodzi, oraz jego największe dokonania naukowe.

"To przede wszystkim wprowadzenie nowych technik operowania tętnic szyjnych. W swojej pracy skoncentrował się na leczeniu endowaskularnym tętniaka aorty, a szczególnie tętniaka piersiowo-brzusznego. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych o wysokim współczynniku wpływu, a także pionierem w stosowaniu stentgraftów u pacjentów z tętniakiem aorty" - wymieniał prof. Janczak.

Dodał, że prof. Piotr Kasprzak jest także częścią społeczności Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: z Kliniką Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego współpracuje od kilku lat, szkoląc chirurgów naczyniowych i uczestnicząc w zabiegach, m.in. implantacji stentgraftów do aorty.

"Zaplanowanie drogi do sukcesu w realnym życiu jest zwykle niemożliwe. Ja sam chciałem studiować handel zagraniczny, choć oboje rodzice byli lekarzami. Dopiero w przedostatniej klasie liceum zdecydowałem, że będę studiował medycynę. W dużej mierze pod wpływem rozmów z rodzicami, choć nigdy nie było z ich strony nalegania. Żeby odnieść sukces, trzeba kierować się własnymi zainteresowaniami i nie traktować porażki, jako nieodwracalnej przegranej. Uczmy się od najlepszych, dążmy do sukcesu, idąc prostą drogą" - powiedział prof. Kasprzak w swoim wystąpieniu po przyjęciu doktoratu honoris causa wrocławskiej uczelni medycznej.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.