Dwa wrocławskie szpitale otrzymały prawie 400 milionów złotych

Elżbieta Osowicz, JD | Utworzono: 2023-10-13 14:59 | Zmodyfikowano: 2023-10-13 15:03
Dwa wrocławskie szpitale otrzymały prawie 400 milionów złotych - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

- Obydwie placówki chcą poprawić warunki leczenia i diagnostyki chorych na nowotwory - mówił Radiu Wrocław prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak:

"Dziś jesteśmy w dniu, w którym są rozstrzygane konkursy na infrastrukturę onkologiczną z Funduszu Medycznego i dwa szpitale województwa dolnośląskiego są beneficjentami tego konkursu, z czego się bardzo cieszę. Z czterech miliardów złotych przeznaczonych na inwestycje w onkologię w naszym kraju, aż 400 milionów trafi do szpitali wrocławskich."

- Dzięki tym pieniądzom w kampusie przy ul. Borowskiej powstanie nowy ośrodek dla chorych onkologicznie, którzy teraz są leczeni w trzech lokalizacjach - dodaje szef Kliniki Hematologii USK prof. Tomasz Wróbel.

"Będziemy dobudowywać pawilon do głównego kampusu. Między Przylądkiem Nadziei a tym kampusem znajdzie się hematologia dorosłych. Dzięki temu będziemy mogli lepiej wykorzystywać zasoby i realizować wspólne projekty, tak więc przenosimy się ze starej lokalizacji do głównego kampusu i to jest kluczowa informacja."

Ośrodek hematologii dorosłych będzie kosztował prawie 171 milionów złotych. Drugim beneficjentem konkursu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, do którego trafiło ponad 227 milionów złotych.

- Te pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wyposażenie nowego szpitala onkologicznego, który powstaje na Złotnikach i rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej - tłumaczy dyrektor DCOPiH Adam Maciejczyk.

"Musimy kupić robota, bo robot stał się już podstawowym narzędziem pracy chirurgów. Mówi się dużo o wykorzystaniu robotów w leczeniu pacjentów onkologicznych, to nasz szpital wręcz nie wypada, żeby nie miał robota."

Laboratorium diagnostyki molekularnej w DCOPiH ma być zbudowane do 2027 roku na działce przy powstającym, nowym szpitalu onkologicznym na Złotnikach.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.