Najlepsi polscy laryngolodzy obradują w Szklarskiej Porębie

Piotr Słowiński, JD | Utworzono: 2023-10-13 21:49 | Zmodyfikowano: 2023-10-13 21:49
Najlepsi polscy laryngolodzy obradują w Szklarskiej Porębie - fot. ilustracyjna / Pixabay
fot. ilustracyjna / Pixabay

Spotkanie to okazja do weryfikowania wiedzy nt. leczenia chorób gardła, jamy ustnej, czy narządów słuchu. Jak mówi doktor Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu -nowotwory w obrębie nosa czy gardła najczęściej są wywołane przez samych chorych:

"Są to palacze, nadużywający alkoholu albo osoby, które zostały zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego, który powoduje transformację nowotworową, czyli przemianę zdrowej błony śluzowej w raka jamy ustnej, języka, gardła."

Do zakażeń brodawczakiem dochodzi najczęściej podczas przypadkowych stosunków seksualnych, Ryzyko zakażenia można obniżyć poprzez higienę.

Lekarze wyjdą także w góry, bo jak podkreślają umiarkowana aktywność fizyczna, nie tylko sport, ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Doktor Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dodaje, że np. uprawianie sportu znacznie zmniejsza ryzyko nowotworów jamy ustnej:

"Zwiększamy przepływ krwi. Również nabieramy nawyków, że jeżeli walczymy o te kilka sekund na kilometr w bieganiu czy jeździe na rowerze, to nie będziemy tych wyników psuć poprzez palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu."

Marta Lipnicka, organizatorka Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej i ultramaratonów, ale też biegów dla dzieci, mówi, że "zainteresowanie rodzinnym uprawianiem sportu jest coraz bardziej modne. Przekłada się to na liczbę chętnych w imprezach, na które niekiedy, by się zapisać, trzeba się zmieścić w kilku minutach od ogłoszenia."

POSŁUCHAJ:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.