Jadą na misję do Bośni i Hercegowiny

Piotr Słowiński, BM | Utworzono: 2023-11-15 14:28 | Zmodyfikowano: 2023-11-15 14:30
Jadą na misję do Bośni i Hercegowiny - Fot: Piotr Słowiński
Fot: Piotr Słowiński

50 żołnierzy, w większości z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, po rocznych przygotowaniach, wyjeżdża na misję szkoleniową do Bośni i Hercegowiny. To 26 zmiana Wojska Polskiego w tamtym rejonie. - To będzie misja, na której będą szkolić wojsko gospodarzy i utrzymywać spokój - mówi gen. dyw. Piotr Trytek, inspektor wojsk lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych:

- Kolejne doświadczenia, które będą zdobywać w rejonie misji. Bałkany są do dziś niespokojnym regionem. Tam cały czas wrze. W związku z powyższym pomagamy im aby ten niepokój załagodzić.

Żołnierze wyjadą w ciągu najbliższych dni. - Jest to 26 zmiana polskiego wojska w Bośni I Hercegowinie - mówi Remigiusz Kwieciński z bolesławieckiego pułku:

- Do zadań żołnierzy w Bośni i Hercegowinie będzie należało monitorowanie porozumień i traktatów międzynarodowych. Kontyngent będzie też realizował zadania związane ze wspieraniem władz lokalnych.

Żołnierze będą szkolić swoich bałkańskich kolegów, ale też pełnić służbę patrolową. W sumie europejskie siły w Bośni i Hercegowinie to ponad 1100 żołnierzy z wielu krajów. Kontyngent ten został wzmocniony wraz ze wzrostem napięcia po ataku Rosji na Ukrainę.

Posłuchaj materiału:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.