Znów brakuje krwi w regionalnych centrach

Justyna Kościelna, WK | Utworzono: 2023-11-27 15:30 | Zmodyfikowano: 2023-11-27 15:33
Znów brakuje krwi w regionalnych centrach - fot. Patrycja Dzwonkowska
fot. Patrycja Dzwonkowska

Aby oddać cenny surowiec wystarczy dobre zdrowie oraz dokument ze zdjęciem i numer pesel. Nie trzeba mieć ze sobą żadnych badań, wszystkie wykonywane są na miejscu, a do donacji kwalifikuje lekarz.

- Bycie dawcą daje ogrom radości - mówią Radiu Wrocław pacjenci:

- Lubię oddawać krew, lubię ludziom pomagać. To dla mnie oczywiste. A przy okazji wyniki badań są i kontroluję swoje zdrowie.

W promocję oddawania krwi włączyło się też wrocławskie MPK. Od kilku dni pasażerowie autobusów i tramwajów zbliżających się do przystanków przy Bujwida i Grunwaldzkiej słyszą nowe zapowiedzi głosowe:

Komunikat nagrany przez znanego wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana ma promować donacje. To ważne zwłaszcza teraz, w sezonie chorobowym, gdy maleje liczba dawców.

W przypadku przejścia infekcji, krew można oddać po dwóch tygodniach od ustąpienia objawów. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65. roku życia, przypomina dr Małgorzata Tończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu:

- Wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem pesel, zjeść rano niskotłuszczowy posiłek i wypić wcześniej trochę więcej płynów i do nas przyjść wyspanym, wypoczętym.

Od marca tego roku honorowi krwiodawcy mają prawo do wolnego od pracy w dniu donacji oraz dzień po niej. Krew można oddawać także poza wrocławskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - we wtorek mobilne punkty poboru staną przy starostwie powiatowym w Oławie i Gminnym Ośrodku Kultury w Żórawinie. W środę z kolei krew będzie można oddać przy Urzędzie Miasta i Gminy w Długołęce.

POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:

 

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.