Wyjątkowa wystawa „Kształt marzeń” do zobaczenia w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Piotr Osowicz, AO | Utworzono: 2023-12-01 07:03 | Zmodyfikowano: 2023-12-01 07:06
Wyjątkowa wystawa „Kształt marzeń” do zobaczenia w Muzeum Architektury we Wrocławiu - fot. w artykule Jakub Certowicz
fot. w artykule Jakub Certowicz

Do obejrzenia prac jednego z najbardziej oryginalnych dolnośląskich projektantów zaprasza Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wystawa „Kształt marzeń” to podróż przez najbardziej fascynujący okres twórczości Witolda Lipińskiego.

"On był kontestatorem i bytem osobnym, On chciał się widzieć trochę gdzie indziej, nie chciał uczestniczyć w takim miasto projektowym życiu ówczesnej epoki. A miał taki początek. Odszedł z miasto projektu, został na uczelni ,zaczął badać architekturę i realizować takiej bardziej eksperymentalne wizje."

- opowiada Michał Duda, jeden z kuratorów tej ekspozycji Michał Duda.

Większość prezentowanych na wystawie projektów przedstawiona jest w formie oryginalnych rysunków Witolda Lipińskiego. Części towarzyszą ceramiczne modele, wykonane na potrzeby wystawy przez twórców i twórczynie z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. O jego dwóch najbardziej rozpoznawalnych obiektach opowiada kurator Michał Duda:

"Z 1960 roku znamy pierwsze szkice chyba największej ikony Dolnego Śląska, jeśli o architekturę chodzi, czyli Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Drugi projekt to Dom Igloo, czyli dom własny, który zaprojektował i zrealizował przy ul. Moniuszki."

Większość prezentowanych na wystawie projektów przedstawiona jest w formie oryginalnych rysunków Witolda Lipińskiego. Obiekty istniejące do dziś sportretował fotograf architektury Jakub Certowicz.
Ekspozycja przy ul. Bernardyńskiej 5 we wrocławskim Muzeum Architektury czynna będzie do 31 marca przyszłego roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.