Zachęcają do spaceru po Wrocławiu i odkrywania sztuki, drogę wskazują kodami QR

, AO | Utworzono: 2023-12-25 09:40 | Zmodyfikowano: 2023-12-25 09:43
Zachęcają do spaceru po Wrocławiu i odkrywania sztuki, drogę wskazują kodami QR - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Studenci Koła Naukowego „X” wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych rzeźbią nie tylko w kamieniu, ale i w kodzie binarnym. Ich najnowsze dzieło to interaktywna mapa galerii, w których prezentują własną twórczość. Drogę do umiejscowionych w ścisłym centrum miasta 5 ekspozycji można odszukać za pomocą zeskanowania kodu QR. Cyfrowe odnośniki znaleźć można przy witrynach różnych pracowni w stolicy regionu. W ramach „QRkoteki” studenci promują mniej znane galerie oraz własne umiejętności. Przygotowane rzeźby nawiązują do postaci Mikołaja Kopernika, patrona roku 2023.

- Nikomu z nas nie brak pokory, ale każdy marzy o własnych wernisażach. W tej akcji możemy pokazać swoją artystyczną wizję skojarzeń z Kopernikiem. Ja przygotowałam figurę kobiety zgodnie z prehistorycznym ideałem piękna, alegorię Matki Ziemi, czyli naszej planety — mówi Radiu Wrocław Laura Gizicka, rzeźbiarka z Akademii Sztuk Pięknych:

"My bardzo często się wystawiamy w galeriach, jesteśmy prawdziwymi, dojrzałymi artystami, niektórzy kończą już któryś kierunek, a taki był nasz plan, żeby zachęcić ludzi do przekonania się, co ciekawego mają już we Wrocławiu."

Figury przygotowane przez studentów powstały dzięki metodzie pâte de verre. Wysoka temperatura przekształca potłuczone drobno szkło w rodzaj pasty, z której następnie odlewa się wizję artysty. Wrocławską akcję studentów wsparli ich koledzy z miasta Kopernika. Miejsca ekspozycji ich rzeźb wskazuje podobna mapa, prowadząca wokół toruńskiej starówki.

- QRkoteka to droga ku odkrywaniu miejsc, których ktoś może jeszcze nie znać. Wystarczy, tylko i aż, z uwagą wypatrywać wyraźnie widocznego kodu — mówi Radiu Wrocław Laura Gizicka, jedna z inicjatorek projektu:

"Umieściliśmy nasze rzeźby w różnych galeriach we Wrocławiu. Stworzyliśmy mapę z kodem QR, która zaprowadzi was w różne miejsca kulturalne, żebyście mogli obejrzeć nie tylko nasze prace, ale też dzieła, jakie są w tej galerii."

Mapa wskazuje kierunek do 5 zlokalizowanych w okolicy wrocławskiego rynku miejsc, jakie można zwiedzić za darmo. Prace studentów pozostaną na tamtejszych ekspozycjach do 5 stycznia.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.