Zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław przed nowym sezonem

Robert Skrzyński, inf. prasowa | Utworzono: 2024-01-04 17:00
Zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław przed nowym sezonem - fot. MAT ATOM Deweloper Wrocław
fot. MAT ATOM Deweloper Wrocław

Początki MAT ATOM Deweloper Wrocław sięgają 2016 roku. Przez tych 8 minionych sezonów przez szeregi teamu przewinęło się mnóstwo utalentowanych zawodniczek, w tym Marta Lach czy Agnieszka Skalniak-Sójka, które z powodzeniem ścigają się w grupach World Tour. Od tego roku do tego grona dołączy też Dominika Włodarczyk. Obecnie jedyna zawodowa kobieca grupa kolarska w Polsce, nie zwalniając tempa, wjeżdża właśnie w dziewiąty sezon – trzeci jako zarejestrowana w UCI.

Od początku działalności teamu Paulina Brzeźna-Bentkowska i Paweł Bentkowski stawiali na stworzenie obiecującym zawodniczkom w Polsce możliwości sportowego rozwoju. Oboje mieli świadomość, że budowanie takiej ekipy to projekt na lata, niemniej pierwsze poważne sukcesy przyszły już w inauguracyjnym sezonie działalności teamu. W każdym następnym zawodniczki prowadzone przez małżeństwo Bentkowskich dokładały do ekipy kolejne spektakularne zwycięstwa.

Od roku 2022 grupa zyskała status zawodowej i jako continental team została zarejestrowana w Międzynarodowej Unii Kolarskiej, podlegając wszystkim związanym z tym rygorom. I jednocześnie przecierając w Polsce szlaki dla innych potencjalnych kobiecych zawodowych ekip, choć jak dotąd jest jedyna. Wprawdzie do 2008 roku działał w Polsce kobiecy zawodowy zespół, ale od tego czasu UCI wiele zmieniło – na lepsze – w zasadach i warunkach funkcjonowania ekip złożonych z zawodniczek.

MAT ATOM Deweloper Wrocław, pod kierownictwem Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej, jednej z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek, i Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza, obecnie dyrektora sportowego ekipy i śmiałego wizjonera, wytrwale kroczy obraną wcześniej drogą.

Dążymy do tego, by dołączyć do najlepszych ekip na świecie. Ze wsparciem naszych sponsorów, z zawodniczkami, które startują w barwach naszego teamu i zacięcie walczą na każdym wyścigu na pewno uda się nam osiągnąć kolejny poziom, choć oczywiście wymaga to jeszcze trochę czasu. Weszliśmy jednak na tę drogę, czego nigdy nie żałowaliśmy, chociaż bywa naprawdę ciężko. Za to niewątpliwie je ciekawie i wygląda na to, że bardzo dobrze nam idzie. Motywuje nas każde osiągnięcie naszych zawodniczek, które dostarczają nam mnóstwa powodów do satysfakcji – mówi Paweł Bentkowski.

Tylko w minionym sezonie ekipa wystartowała w 46 wyścigowych szosowych, 13 torowych i 25 przełajowych. Na ściganiu w 16 krajach zawodniczki teamu spędziły w sumie 128 dni. Odniosły aż 12 zwycięstw wyścigach UCI i 54 w zawodach innej rangi. Na niższych stopniach podium stawały 79 razy. Zarówno do swoich osobistych, jak i teamowych osiągnięć dopisały złoty medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, 15 tytułów mistrzyń Polski w kolarstwie szosowym, torowym i przełajowym, a także 13 srebrnych i 11 brązowych medali krajowego czempionatu.

Wszystkie te sukcesy pozwoliły MAT ATOM Deweloper Wrocław na koniec sezonu uplasować się na 3. miejscu wśród ekip kontynentalnych z całego świata.

Nieskromnie i nie bez dumy już dzisiaj mogę powiedzieć, że nasz zespół od sezonu 2022, w którym zarejestrowaliśmy grupę w UCI, jest rozpoznawalny w międzynarodowych wyścigach, a nazwiska naszych zawodniczek przestały być anonimowe – dodaje Bentkowski.

Miarą sukcesu wrocławskiej ekipy niewątpliwie jest fakt, że tak liczne grono zawodniczek, które ścigały się w jego barwach, zasila obecnie szeregi najlepszych światowych ekip, w tym World Tour, najwyższej kolarskiej ligi. Są wśród nich wspomniane już Marta Lach czy Agnieszka Skalniak-Sójka, ale także Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk, która od tego sezonu ścigać się będzie w barwach UAE Team ADQ. Trzymamy kciuki za spektakularne sukcesy, które niewątpliwie dopiszą do swojego kolarskiego CV – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trener teamu. Nasz cel, jakim było stworzenie młodym zdolnym Polkom możliwości sportowego rozwoju został osiągnięty, co wcale nie oznacza, że osiedliśmy na laurach. Wciąż nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. W sezon 2024 wchodzimy z mocnym składem i ambitnym planem startowym – dodaje.

Skład teamu na sezon 2024:

W teamie pozostały: mistrzyni Polski Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Malwina Mul, Maja Tracka i Nikola Bajgerová, a szeregi ekipy zasiliły juniorka Alicja Matuła oraz orliczki Barbara Cywińska, Aleksandra Grudzińska, Marta Marek i Martyna Szczęsna.

Najważniejsze wyścigi w sezonie 2024:

MAT ATOM Deweloper Wrocław sezon rozpocznie od przełajowych mistrzostw Polski, które rozegrane zostaną w drugi weekend stycznia. W tym samym czasie na torze w holenderskim Apeldoorn cześć zawodniczek ekipy będzie walczyć o medale mistrzostw Europy.

Pod koniec miesiąca zawodniczki czeka pierwsze zgrupowanie w Chorwacji, gdzie na przełomie lutego i marca rozegrane zostaną dwa klasyki kategorii UCI 1.2: Umag Trophy Ladies i Poreč Trophy Ladies. Z Półwyspu Bałkańskiego Atomówki pojadą do Włoch, tam wezmą udział w wymagającym Trofeo Ponente in Rosa (UCI 2.2). W planach ekipy na ten sezon są oczywiście także belgijskie klasyki oraz takie etapówki jak Tour de Normandie, Gracia-Orlová, Tour de Feminin czy Baloise Ladies Tour. W Polsce zobaczymy je w kobiecym Tour de Pologne i w zyskującym coraz większą popularność, świetnie obsadzonym wyścigu etapowym Princess Anna Vasa Tour. Oczywiście „Atomówek” nie zabraknie także na mistrzostwach Polski, na których będą bronić wywalczonej rok wcześniej koszulki.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.