97-latek oszukany na 118 tys. zł. uwierzył, że inwestuje w Baltic Pipe

BT, PAP | Utworzono: 2024-01-21 16:00 | Zmodyfikowano: 2024-01-21 17:35
97-latek oszukany na 118 tys. zł. uwierzył, że inwestuje w Baltic Pipe - fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Mieszkaniec Trzebnicy sam skontaktował się z oszustami. Przeglądając internet natrafił na stronę zachęcającą do zakupu akcji spółki o nazwie Baltic Pipe. Mężczyzna zadzwonił pod wskazany numer, aby uzyskać więcej informacji.

"Po drugiej stronie słuchawki rozmówczyni poinformowała go, że jeżeli jest zainteresowany ofertą, jedyne co musi zrobić na początek to wykonać przelew na kwotę 900 złotych. Następnie uzyskał informację, że w godzinach popołudniowych skontaktuje się z nim jego opiekun, który przekaże szczegóły transakcji. Ma mieć również przygotowany komputer celem wykonywania procedury zakupu" - relacjonowała st. asp. Daria Szydłowska z KPP w Trzebnicy.

Tego samego dnia 97-latek odebrał telefon od mężczyzny podającego się za doradcę; ten krok po kroku instruował seniora, co ma zrobić na komputerze. Poprosił go m.in. o zalogowanie na koncie bankowym. Najprawdopodobniej to właśnie podczas tej rozmowy oszuści zyskali dostęp do pieniędzy. Brak 59 tys. zł odkryła córka poszkodowanego. Gdy 97-latek ponownie zadzwonił do oszustów i zagroził im poinformowaniem policji, uzyskał zapewnienie o zwrocie pieniędzy.

"W tym momencie na jego komputerze wyświetlił się komunikat, że otrzymuje w całości zwrot bonifikaty z kilkuprocentowym zyskiem, który ma nastąpić w dniu jutrzejszym. Następnego dnia telefon komórkowy mężczyzny ponownie zadzwonił. Oszust przekonywał seniora, że środki pieniężne zostaną mu niezwłocznie zwrócone. Tak się jednak nie stało. Do dnia dzisiejszego nie odzyskał pieniędzy, a oszuści pozbawili go oszczędności życia na łączną kwotę ponad 118 tysięcy złotych" - przekazała st. asp Szydłowska.

Sprawa została zgłoszona na policję. Funkcjonariusze apelują, aby nigdy nie instalować na komputerach nieznanego oprogramowania, które może pomóc oszustom.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Gość2024-01-21 23:34:00 z adresu IP: (2a00:f41:7089:447b:8954:x:x:x)
97 latek trzymający ponad 100 tysięcy na koncie do którego można wejść przez komputer i zrobić z niego przelew. Tak tylko zapytam, gdzie była rodzina, że w ogóle na to pozwoliła. Można mieć konto bez dostępu z internetu ale z kartą płatniczą bez cvv- idealne dla osoby starszej, w zasadzie bez fizycznego wyrwania tej karty nie ma opcji oszukania , a nawet gdyby do tego doszło to na ustalony dzienny limit. Można też upoważnić zaufaną osobę z rodziny - tak na wypadek pogorszenia stanu. Tak, tak - jak się wcześniej o tym nie pomyśli to potem można zostać z poważnym problemem - osoby która nie jest w stanie podejmować decyzji , a jak jeszcze na taką osobę figurują jakieś rzeczy i nikt do niczego nie jest upoważniony to wtedy dopiero jest sytuacja .