Dziś umowy, jutro pieniądze. Samorządy na zachodzie regionu powołały Porozumienie Terytorialne

Piotr Słowiński, AO | Utworzono: 2024-02-03 15:44 | Zmodyfikowano: 2024-02-03 15:49
Dziś umowy, jutro pieniądze. Samorządy na zachodzie regionu powołały Porozumienie Terytorialne - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

Porozumienie 20 samorządów z zachodniej części województwa ma dysponować częścią unijnego wsparcia, jakie dostanie Dolny Śląsk - około 30 milionami euro. - Podpisaliśmy w tym celu umowę z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim - mówi lider porozumienia Piotr Roman:

"Każda gmina, każdy powiat przedstawił swoje projekty. I dzisiaj kończymy, podpisujemy jakby zakończenie tego etapu, czyli przygotowanego projektu ZIT ZOF, który będzie służył do rozdysponowania środków na poszczególne zadania projekty, realizowane już w jednostkach samorządu."

Środki mają zostać wykorzystane na inwestycje poszczególnych samorządów, szkoły, atrakcje, centra kultury, inwestycje ekologiczne. Sulików zgłosił między innymi remonty szkoły i boisk sportowych. Wójt Robert Starzyński mówi, że samorządy zorganizowały się, bo tylko to umożliwia sięgnięcie po te środki:

"To jest bardzo dobry pomysł, bo w poprzedniej perspektywie finansowej trochę przespał nasz region taką możliwość i z zazdrością patrzyliśmy na tych, którzy się zorganizowali w formie ZIT-ów."

Każdy z 20 samorządów, które weszły do projektu, ma własne pomysły. Na ich realizacje będą miały łącznie ponad 130 milion ów złotych. Bolesławiec chce kupić autobusy elektryczne, stworzyć centrum kulturalne w dawnym kinie orzeł, dodatkowe zajęcia pedagogiczne dla dzieci w szkołach i przedszkolach, a Lubań remont domu kultury i system informacji o podziemiach na Kamiennej Górze.

Skład porozumienia międzygminnego tworzy 20 jednostek: Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Miejska Lubań, Gmina Miejska Zgorzelec, Miasto i Gmina Bogatynia, Gmina Bolesławiec, Gmina Gromadka, Gmina Lubań, Miasto i Gmina Nowogrodziec, Gmina Osiecznica, Miasto i Gmina Pieńsk, Gmina Platerówka, Gmina Siekierczyn, Gmina Sulików, Gmina Warta Bolesławiecka, Gmina i Miasto Węgliniec, Gmina Miejska Zawidów, Gmina Zgorzelec, Powiat Bolesławiecki, Powiat Lubański, Powiat Zgorzelecki.

 


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Berd2024-02-04 10:54:40 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Wreszcie przestaniemy być okradani z własnych pieniędzy, jak za PiS-u. Większość kasy z budżetu szła na ściane wschodnią. Finansowaliśmy nierobów i zacofańców z Podkarpacia i Lubelszczyzny...