Zabytkowe nagrobki zostały odzyskane podczas rozbiórki mostu

PAP, JD | Utworzono: 2024-02-08 18:15
Zabytkowe nagrobki zostały odzyskane podczas rozbiórki mostu - fot. ilustracyjna / Radio Wrocław
fot. ilustracyjna / Radio Wrocław

Halina Bryk jest na emeryturze. Kobieta mieszka w Gostkowie pod Wałbrzychem. Kilka lat temu okazało się, że gmina zamierza sprzedać zdewastowany poniemiecki cmentarz. Wówczas zapadła decyzja o zakupie i zajęciu się jego renowacją.

"Bardzo mi zależało, żeby ten zabytek został w Gostkowie, żeby nie został zrównany z ziemią jak kościół ewangelicki w Starych Bogaczowicach, z którego po dwóch tygodniach nie było kamienia. To nikomu nie przeszkadza, nie jest to teren potrzebny nikomu pod zabudowę. To nie jest miasto, że jest potrzebne pod drogi, place czy inne. To jest na końcu wsi, po prostu jedyna ciekawa rzecz, jaka jest w Gostkowie" - powiedziała Halina Bryk.

Panią Halinę od początku wspiera córka Andżelika. Początkowo obie panie zajęły się wycięciem samosiejek i uporządkowaniem terenu. Potem nadszedł czas na poważniejsze prace.

"Przez te parę lat ja po prostu sadziłam przeważnie kwiatki, bo lubię kwiaty, rośliny i w ogóle, więc starałam się, żeby tu było pięknie cały rok. Wyciągaliśmy również i wywoziliśmy śmieci, starałyśmy się ustawić z powrotem do pionu nagrobki, które tu były" - wymienia pani Halina.

Kobiety doprowadziły m.in. do remontu zrujnowanej kaplicy, wiele zniszczonych płyt nagrobnych zostało poskładanych. W wielu pracach pomagali znajomi, z czasem informacja o cmentarzu zaczęła się rozprzestrzeniać. Każdego roku do Gostkowa zjeżdżają wolontariusze z całej Polski. Pod koniec stycznia pomoc zaoferowała jedna z okolicznych firm.

"Najnowsza akcja, to była praktycznie akcja zaplanowana już dawno, tylko nie było do tego takich specjalistycznych sprzętów czy osób. Ale nadarzyła się okazja, pojawił się pan, który chciał się podjąć rozebrania mostu. Był nieczynny od wielu lat, zawalony. Nagrobki, które wykorzystano kiedyś do jego budowy, były w bardzo dobrym stanie, więc zostały z powrotem przetransportowane na teren cmentarza i zostaną ustawione na miejscach, z których zostały zabrane" - dodała Halina Bryk.

Obecnie cmentarz jest lokalną atrakcją turystyczną. Można na nim podziwiać wiele ciekawych przykładów sztuki cmentarnej, prezentowane są też przedmioty odnalezione podczas prac ziemnych.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.