Zwyciężyli w prestiżowym, medycznym konkursie naukowym

PAP, JD | Utworzono: 2024-02-28 11:39
Zwyciężyli w prestiżowym, medycznym konkursie naukowym - fot. ilustracyjna / Radio Wrocław
fot. ilustracyjna / Radio Wrocław

Konkurs "Best of the best in pediatric surgery 2024" organizuje Cincinnati Children's Hospital Medical Center i GlobalcastMD. Pracę naukową wrocławskiego zespołu jury uznało za najlepszą w 2023 r. na świecie prezentację z zakresu chirurgii dziecięcej.

"Ten prestiżowy konkurs organizowany jest co roku, a biorą w nim udział reprezentanci towarzystw naukowych, związanych z chirurgią dziecięcą, z całego świata. Oceniane są publikacje, przedstawiane wcześniej podczas najważniejszych międzynarodowych spotkań chirurgów dziecięcych. Gwarantuje to ich wysoki poziom naukowy. Do ścisłego finału zakwalifikowano 19 ubiegłorocznych prac. Prezentacja zespołu prof. Dariusza Patkowskiego okazała się najlepsza" – przekazały w środę służby prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Praca naszego zespołu dotyczyła zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji. Jest to dość rzadka wada wrodzona, bo szacuje się, że jedno dziecko na ok. 3,5 tysiąca rodzi się z zarośniętym przełykiem. Najczęściej operacja jest konieczna już w pierwszych dobach życia, ze względu na zagrożenie życia noworodka" – wyjaśnił kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Dariusz Patkowski.

Zarośnięty przełyk uniemożliwia normalne jedzenie. Dziecko dusi się własną śliną, soki żołądkowe dostają się do oskrzeli, wywołując zapalenie płuc.

"W naszej klinice mamy duże doświadczenie w torakoskopowych operacjach noworodków dotkniętych tą wadą, łącznie z najtrudniejszymi przypadkami, czyli przypadkami długoodcinkowego zarośnięcia przełyku. To jeden z powodów, dla którego od dwóch lat nasz ośrodek ma status europejskiego ośrodka referencyjnego leczenia rzadkich wad wrodzonych ERNICA" – powiedział prof. Patkowski.

W zwycięskiej, najlepszej na świecie pracy z zakresu chirurgii dziecięcej w 2023 r. (tyt. "Thoracoscopic approach for long gap esophageal atresia using the internal traction technique") przedstawiona została opracowana przez prof. Dariusza Patkowskiego, autorska torakoskopowa etapowa operacja z użyciem wewnętrznej trakcji, stosowana w najtrudniejszych do leczenia postaciach wady, tzw. dłogoodcinkowego zarośnięcia przełyku, a także doskonałe rezultaty wrocławskiej Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Prof. Patkowski dowodził w pracy, że optymalnym postępowaniem dla małego pacjenta jest torakoskopowe połączenie i zachowanie obu odcinków własnego przełyku, wykonane bez otwierania klatki piersiowej, przez niewielkie otwory, pozostawiające niemal niewidoczne blizny.

Zabiegi zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową stały się niejako znakiem firmowym wrocławskiej Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Prof. Patkowski przeprowadził taką operację w Polsce jako pierwszy w 2004 r. Od tego czasu wykonał kilkaset takich zabiegów, w większości we Wrocławiu, ale również za granicą. Wrocławski chirurg jest zapraszany do zabiegów przez ośrodki chirurgii dziecięcej na całym świecie. Operował dzieci w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Ukrainie, Rosji, Węgrzech, Hiszpanii, Włoszech, Kuwejcie, Egipcie i w Kazachstanie. Operacje te mają także cele szkoleniowe. Dzięki nim lekarze innych ośrodków uczą się nowych technik.

"Zastosowanie endoskopowych technik w zabiegach zespolenia przełyku przynosi znakomite rezultaty, a dodatkowo wiąże się z wielokrotnie mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu z operacjami z otwarciem klatki piersiowej. Z tego powodu coraz więcej ośrodków medycznych interesuje się tymi metodami. Dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem, prezentując je podczas konferencji naukowych, organizujemy także liczne szkolenia dla chirurgów dziecięcych" – podkreślił prof. Patkowski.

Ocenił, że dzięki temu metoda się rozpowszechnia, na czym korzystają przede wszystkim dzieci dotknięte tą ciężką i zagrażającą życiu wadą.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.