Szczawno-Zdrój przywraca dawny blask Parkowi Zdrojowemu

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2024-06-17 09:53 | Zmodyfikowano: 2024-06-17 09:53
Szczawno-Zdrój przywraca dawny blask Parkowi Zdrojowemu - Fot. Bartosz Szarafin
Fot. Bartosz Szarafin

Spacer po parku, a przy okazji ćwiczenia tężyzny fizycznej? W Szczawnie-Zdroju to możliwe. Podczas rewitalizacji kolejnej części Parku Zdrojowego zdecydowano się przywrócić tzw. Ścieżkę Zdrowia doktora Szpilarewicza. Lata temu miała pomóc zadbać o sprawność kuracjuszy, teraz powróciła do parku - mówi Marek Ćmikiewicz, burmistrz Szczawna-Zdroju.

"Dzisiaj odtwarzamy na wzór tej ścieżki elementy do ćwiczeń na przedłużeniu Alei Rododendronów. To 11 certyfikowanych urządzeń, które rozmieściliśmy właśnie między aleją rododendronów, a dojściem na Wzgórze Giedymina. Będą też poprawione trakty piesze."

Wymiana nawierzchni jest konieczna, głównie z tego powodu, że dawne alejki były wykonane z piaskowca. Materiał wchłaniał soki drzew i z wiekiem stawał się niebezpiecznie śliski. Tymczasem pierwotna ścieżka zdrowia dr Szpilarewicza powstała z jego inspiracji po wyjeździe do Szwajcarii w latach 70. Uwagę lekarza zwróciła idea zdrowego stylu życia na świeżym powietrzu.

"Teraz ścieżka zmieni się nie do poznania, a w jej połowie powstanie nowy punkt" - opisuje Marek Ćmikiewicz. "Ten mur został już rozebrany, będzie tam taka balustrada drewniana, ażurowa, a nawierzchnia samego dojścia ma być wykonana z kostki granitowej. Chcemy też zabudować takie oświetlenie kameralne w nawierzchni, wykonać tam też taki taras pośredni. Będzie to takie fajne miejsce, gdzie będzie można też spokojnie sobie usiąść, odpocząć."

Już na pierwszym etapie remontu napotkano problemy związane z gruntem, który był mniej stabilny niż zakładano. Konieczne były dodatkowe spotkania rady budowy. Tymczasem spacerując po parku warto patrzeć na oznakowanie i stosować się do zakazów, które pojawiły się na niektórych ścieżkach. Na taras przy Wieży Anny można dojść innymi alejkami.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.