wARTo. Nagrody Kulturalne Gazety Wyborczej

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2009-02-10 13:29 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Nagród kulturalnych jest we Wrocławiu bez liku. Przyznają je instytucje samorządowe, przyznają je sobie sami artyści. wARTo ma być inna od tych wyróżnień - obejmie bowiem wszystkie dziedziny sztuki: muzykę, plastykę, teatr, literaturę i film.

Dlaczego wARTo? Bo to świetnie brzmi i świetnie wygląda. Ale także dlatego, że w jednym krótkim słowie udało się zawrzeć to, o co chodzi nam przede wszystkim: że na ARTYSTÓW, których chcemy wyróżnić, WARTO zwrócić uwagę. Warto chodzić na ich koncerty, spektakle i wystawy, warto czytać ich książki i oglądać ich filmy. Nie chcemy tworzyć barier między stylami i konwencjami, ale jedno pragniemy podkreślić: najważniejsza jest dla nas kultura tworzona tam, gdzie nie docierają reporterzy kolorowych magazynów i przez tych, których nie rozpoznają czytelnicy tabloidów - uzasadnia Wyborcza.

Nie chcemy dzielić kultury na „wyższą" i „niższą". To podział sztuczny i zupełnie nieżyciowy. Sztuka - wszystkie jej dziedziny - dzieli się wyłącznie na dobrą i złą, wartą uwagi lub jej niewartą. Dlatego - wraz z jurorami, którzy nominowali do wARTo blisko trzydziestu młodych twórców, a wkrótce wyłonią spośród nich zwycięzców w kilku kategoriach - uznaliśmy, że nie ma znaczenia fakt posiadania lub nieposiadania przez nich dyplomu uczelni artystycznej. Liczy się tylko talent.

Nie dzielimy artystów na funkcjonujących w obiegu „oficjalnym" i „nieoficjalnym", nie ma dla nas znaczenia, czy są związani z instytucjami kulturalnymi bądź programowo unikają ich wsparcia. Niezależnie od dziedziny, formy i środowiska, w jakim tworzą, chcemy uhonorować ludzi kreatywnych, wolnych duchem i wyobraźnią, świadomych tego, co robią i potrafiących - dzięki wsparciu mediów lub bez ich udziału - dotrzeć do serc i umysłów publiczności. Nawet jeśli nie cieszą się popularnością gwiazdek popkultury - warto ich znać.

wARTo ma być wiarygodne. Choć to nagroda „Gazety Wyborczej", nie chcemy, żeby była utożsamiana wyłącznie ze naszymi gustami i ocenami. O jej przyznanie poprosiliśmy ludzi, dla których teatr, film, muzyka, plastyka i literatura to zawód i pasja. Specjalistów związanych z różnymi środowiskami i niekiedy - jako twórcy i krytycy - stającymi po przeciwnych stronach barykady. Chcemy, by dzięki ich kompetentnym i niezależnym sądom, wARTO stało się w skali lokalnej tym, czym w skali całego kraju są choćby Paszporty „Polityki".

W tym roku nominowali

W kategorii „Teatr"
Krystyna Meisner, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Wojciech Kościelnia, reżyser teatralny i telewizyjny, aktor i pedagog wrocławskiej PWST
Wiesław Geras, przezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, twórca i wieloletni szef Wrocławskich Spotkań Teatru Jednego Aktora WROSJTA
Krzysztof Kucharski, recenzent teatralny
Katarzyna Kamińska, „Gazeta Wyborcza"

W kategorii „Muzyka"
Leszek Możdżer, pianista i kompozytor
Adam Poprawa, recenzent muzyczny („Tygodnik Powszechny", „Odra", „Jazz Forum")
Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM
Michał Raińczuk, redaktor naczelny portalu internetowego Kulturaonline.pl
Rafał Zieliński, „Gazeta Wyborcza"

W kategorii „Film"
Waldemar Krzysztek, reżyser filmowy i teatralny
Maciej Żurawski, dziennikarz telewizyjny, szef Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów „Interscenario"
Marcin Hamkało, krytyk filmowy
Ian Pelczar, dziennikarz i krytyk filmowy Radia RAM
Magda Podsiadły i Magda Piekarska „Gazeta Wyborcza"

W kategorii „Plastyka"
Prof. Jacek Szewczyk, grafik, rektor wrocławskiej ASP
Andrzej Saj, redaktor naczelny pisma artystycznego „Format"
Sylwia Świsłocka-Karwot, historyk sztuki, kurator Dolnośląskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych
Mariusz Jodko, szef galerii Entropia
Agata Saraczyńska, „Gazeta Wyborcza"

W kategorii „Literatura"
Marek Krajewski, pisarz, autor m.in. cyklu powieści o przedwojennym detektywie z Breslau Eberhardzie Mocku
Prof. Stanisław Bereś, historyk literatury, krytyk, autor „Telewizyjnych Wiadomości Literackich"
Marta Mizuro, krytyk literacki („Odra")
Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka i krytyk
Agnieszka Kołodyńska, „Gazeta Wyborcza"

Prace każdej z kapituł podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym jurorzy swobodnie (acz przeważnie bardzo zgodnie) wskazywali swoje kandydatury. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie w drugim etapie, w którym jurorzy wskażą zwycięzcę w każdej z kategorii.
Dziś (9.02) rozpoczynamy prezentację nominowanych. Na początek - muzyka, jutro - teatr, w środę - literatura, w czwartek - plastyka, a w piątek - film.


Laureatów nagród poznamy 19 lutego, podczas gali w klubie Mleczarnia.
Materiały - Adam Domagała

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama