Alarm powodziowy w regionie

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-07-22 08:59 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Alarm powodziowy w regionie - Fot. Radosław Janica
REAKCJA 24
Fot. Radosław Janica

21.00: Służby zarządzania kryzysowego dementują informacje jakoby rzeka Kwisa i zbiornik Czocha zagrażały Leśnej.

Tadeusz Sumara ze sztabu w Lubaniu mówi, że zrzut wody jest utrzymywany w ryzach:

20.00: W Międzygórzu i Wilkanowie ewakuowano już około 200 osób. Z problemem wody boryka się też Wrocław.

Zalewany jest remontowany dworzec PKP, co utrudnia poruszanie się podróżnym.

17.30: Zagrożenie zalaniem w Międzygórzu i Wilkanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Stan wody cały czas się podnosi i - jak informują służby - powoli tamtejszy zbiornik się przelewa.

Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców. Domy zdecydowało się opuścić 100 osób.

Na miejsce wezwano dodatkową pomoc m.in. strażaków z Wrocławia. Tymczasowe noclegi dla ewakuowanych zorganizowano w szkołach.

16.50: Stan alarmowy wody na zaporze w Międzygórzu został przekroczony już o 4 metry.  W sobotę po 9 we Wrocławiu w Urzędzie Wojewódzkim zbiera się sztab kryzysowy.

16.27: O dzisiejszym dniu i wodzie w regionie w relacji Piotra Słowińskiego.

Posłuchaj:

16.01: Kilka domów jest pod wodą w miejscowości Stara Oleszna w gminie Lubomierz. Zalana jest tam także lokalna droga:



Do tego burmistrz Lubomierza Wiesław Ziółkowski dodaje, że woda uszkodziła także mosty w Chmileniu.

15.04: Służby kryzysowe raportują. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zbiera informacje z całego regionu. Już wiadomo, że wzrosła liczba alarmów powodziowych.

Obowiązują już w 12 gminach, w tym Kamiennej Górze, Bogatyni i Lubomierzu. Niebezpiecznie też w Kotlinie Kłodzkiej - 35 rodzin ewakuowano z Międzygórza.

Śledź na bieżąco stan wód w regionie:
Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej


Zalana jest droga między Bystrzycą Kłodzką a Długopolem.
Marek Poniatowski z centrum zarządzania kryzysowego zapewnia Radio Wrocław, że służby są przygotowane na ewentualną pomoc poszkodowanym:



Zagrożenie występuje zwłaszcza na kilku rzekach w regionie: na Nysie Kłodzkiej i Łużyckiej, Witce, Miedziance oraz Bobrze i Kwisie.


14.20: Worki z piaskiem układane są przy domach w Krosnowicach, gdzie centymetrów brakuje do wystąpienia rzeki z koryta. Starosta kłodzki poprosił o wsparcie strażaków z innych rejonów Dolnego Śląska.

14.05: W Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu trwa teraz robocze posiedzenie zespołu kryzysowego. Zebrane zostaną informacje o sytuacji w całym województwie.


Fot. Paweł

14.00: Zbiorniki w okolicy Nysy Kłodzkiej przyjęły już sporo wody. W Kotlinie Kłodzkiej sytuacja wygląda podobnie.

Stany rzek są podwyższone, ale na razie nie stwarzają zagrożenia, a opady mają wycofywać się na północny wschód. Jak mówi Leszek Karwowski Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dolny Śląsk nie jest przygotowany najlepiej.

Rzeki jednak ciągle utrzymują się w korytach. Alarmy powodziowe zostały ogłoszone m.in. w Kłodzku, Kamiennej Górze, Starej Kamienicy, Bogatyni, Gryfowie Śląskim, Mirsku.

13.45: 35 rodzin ewakuowano z zagrożonego powodzią Międzygórza. Ludzi umieszczono w szkole i ośrodku wypoczynkowym.

Zalana jest droga między Bystrzycą Kłodzką a Długopolem, nie można też wjechać od strony Wilkanowa.


Fot. Radosław Janica

13.30: Czernina Dolna w powiecie górowskim pod wodą. Deszcz, który nieprzerwanie pada tam od wczoraj wieczora zalał kilka piwnic, gospodarstw rolnych i drogi.

Przepływający przez wieś rów wypełniony jest po brzegi. Mieszkańcy, obawiają się większych strat, dlatego ich posesje obłożone zostały workami z piaskiem.

Na miejscu cały czas pracują strażacy, którzy wypompowują wodę z mieszkań i zalanych podwórek. Stany alarmowe na wodowskazach przekroczone są w 26 miejscach. Zagrożenie występuje zwłaszcza na Nysie Kłodzkiej i Łużyckiej, Witce, Miedziance oraz Bobrze i Kwisie.

Śledź informacje na bieżąco za pomocą telefonu komórkowego na m.prw.pl


11.00:
Służby kryzysowe zapewniają, że bezpośredniego zagrożenia dla Bogatyni nie ma. W regionie jeleniogórskim są jednak podtopione niektóre lokalne drogi.

Tak jest w Płóczkach, w okolicach Gryfowa Śląskiego. Wysoka woda spływa teraz w kierunku Odry.

Stan alarmowy ogłoszono też na rzece Czarna Woda w podwrocławskich Gniechowicach, Kwisie w Nowogrodźcu czy na innej Czarnej Wodzie w Rzeszotarach koło Legnicy.


Fot. Radosław Janica

09.00: Z powodu zalania problemy z przejazdem są na trasie między Lwówkiem a Gryfowem Śląskim. Na podnoszący się stan wody w rzece z niepokojem patrzą zwłaszcza mieszkańcy Bogatyni, doświadczeni przez żywioł w ubiegłym roku.

Z tego powodu w mieście mnożą się apele o wydanie worków i piasku:

Reakcja24.prw.pl - Czekamy na Wasze zdjęcia: [email protected]
W 27 miejscach rzeki przekroczyły stany alarmowe. Trudna sytuacja jest w gminie Leśna, gdzie trzeba było spuścić wodę ze zbiornika. W Międzygórzu i Wilkanowie ludzie ewakuują się z domów, ale sytuacja się stabilizuje, a woda w zagrożonym zbiorniku opada. Alarmy powodziowe ogłoszone są w 22 gminach, między innymi w Bogatyni, Starej Kamienicy, Gryfowie, Lubomierzu, Olszynie i w całym powiecie kłodzkim. Podobnie jest w Mirsku i Marciszowie. W rejonie Wołowa strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji i pozalewanych piwnic.
Reklama