Donos unieważnił egzamin 400 osób. Studenci mówią o niesprawiedliwości - co na to władze uczelni? - Radio Wrocław

Donos unieważnił egzamin 400 osób. Studenci mówią o niesprawiedliwości - co na to władze uczelni?

Elżbieta Osowicz
Elżbieta Osowicz
| 4 miesiące temu, 2026-02-25, 13:15
Donos unieważnił egzamin 400 osób. Studenci mówią o niesprawiedliwości - co na to władze uczelni? - Władze uczelni tłumaczą decyzję troską o rzetelność weryfikacji wiedzy, ale studenci mówią o niesprawiedliwości i zbiorowej odpowiedzialności.
Władze uczelni tłumaczą decyzję troską o rzetelność weryfikacji wiedzy, ale studenci mówią o niesprawiedliwości i zbiorowej odpowiedzialności.
Fot: Pixabay

Jutro zostanie powtórzony egzamin unieważniony na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Władze uczelni tłumaczą, że nie było innego wyjścia. Innego zdania są studenci szóstego roku, cytowani przez wrocławską Gazetę Wyborczą, którzy twierdzą, że zostali potraktowani jak oszuści.

Ich zdaniem unieważnienie egzaminu z ginekologii i położnictwa dla wszystkich - 400 osób po anonimowym donosie było niesprawiedliwe. Uczelnia tłumaczyła, że dostała anonimową informację raz z załączonymi zdjęciami o przekazaniu studentom piszącym w turze Il i III pytań z egzaminu testowego. Rzeczniczka uczelni Monika Kowalska dodaje, że priorytetem jest zachowanie wysokiej jakości kształcenia oraz rzetelna weryfikacja wiedzy, stąd decyzja po powtórzeniu egzaminu dla wszystkich.

Poniżej prezentujemy komentarz uczelni:

"W związku z naruszeniem obowiązujących zasad, kierując się regulaminem oraz standardami etycznymi, podjęliśmy decyzję o nieuznaniu egzaminu i jednakowym potraktowaniu wszystkich studentów. Decyzja ta została także skonsultowana z przedstawicielami samorządu studenckiego. 
Naszym priorytetem jest zachowanie wysokiej jakości kształcenia oraz rzetelna weryfikacja wiedzy. Osoby kończące studia wkrótce zostaną lekarzami rozpoczną pracę w placówkach ochrony zdrowia.

Dlatego kluczowe znaczenie ma dla nas zweryfikowanie ich wiedzy, rzetelność przeprowadzanych egzaminów oraz rzeczywista ocena ich przygotowania. To właśnie te wartości były podstawą podjętej decyzji. Sam fakt upublicznienia arkusza jest wystarczającą przesłanką, poddającą w wątpliwość prawidłowość złożenia tego egzaminu oraz stanowi podstawę do jego weryfikacji. Nikt nie zarzuca wszystkim studentom nieuczciwości ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować kto mógł skorzystać z pomocy z zewnątrz. Kończąc Uniwersytet Medyczny absolwenci otrzymują dyplom najlepszej uczelni medycznej w Polsce - to nas zobowiązuje do dbania o jakość kształcenia oraz etykę zawodową."

Przeczytaj również: Zapalił papierosa w samolocie. Wrocławscy "specjalsi" ze straży granicznej szybko go uspokoili


Komentarze (19)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Bala 2026-02-28 17:47:52 z adresu IP: (2a00:f41:701f:8356:44e:x:x:x)
Dobrze być lekarzem dochody księżycowe a często bez odpowiedzialności .
~Golas 2026-02-26 17:34:37 z adresu IP: (2a01:112f:4312:8300:f2a3:x:x:x)
Może nie zdążył się nauczyć.
~Zoja 2026-02-26 17:26:58 z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Kiedy czytam tu komentarze " prawie lekarzy" , to strach się bać. Oburzają się, obrażają, wygrażają, a jeszcze oddaj im kasę za przyjazd na egzamin. Boże chroń przed takimi lekarzami w przyszłości. Jeszcze nie są tak zwanymi " Bogami" , a już oczekują pokłonów.
~Lena 2026-02-26 16:09:43 z adresu IP: (78.30.xxx.xxx)
A problemem nie jest to ze ktoś może zdać egzamin, zostać lekarzem i odpowiadać za zdrowie innych, choć nie ma odpowiedniej wiedzy, bo żeby uzyskać kwity wystarczy oszukiwać na egzaminach?
~Student VII roku 2026-02-26 13:16:01 z adresu IP: (2a02:26f7:c944:f9b1:0:x:x:x)
To że taki gościu przetrwał do 6 roku to wstyd. Będzie donosił do końca życia , w tym w pracy. Taki gościu nie może pozostać anonimowy i musi ponieść konsekwencje. Anulowanie egzaminu to klasyka. Nie mogło być inaczej, bo po prostu uczelnia musi z tego wyjść niedotknięta. Nie da się z tego w inny sposób wybrnąć, bo straci tytuł , straci uznanie , po prostu tak świat funkcjonuje. Jedyny problem w tej sytuacji to anonimowość tej osoby, ta osoba musi być znaleziona
~Felek 2026-02-26 08:52:34 z adresu IP: (89.79.xxx.xxx)
Najwybitniejsza ginekolog G. Jagielska ponoć jest absolwentką UM we Wrocławiu?
~Fak 2026-02-26 07:54:24 z adresu IP: (2a01:111f:4011:7600:119c:x:x:x)
Nie ma dyskusji o zadnej niesprawiedliwości. Jesli za drugim razem nie zdasz, to znaczy, ze za pierwszym miałeś tylko szczęście. A to jest placówka przygotowujaca do zawodu decydującego o zyciu i śmierci.
~ccyyyccu 2026-02-26 11:54:26 z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
To daj mi 450 zł na paliwo, które musze jeszcze raz wydać na ponowny dojazd przez jednego pajaca. Nie wspominajac o zmarnowanym dniu
~Bres 2026-02-26 01:13:18 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Narzekają tylko nieuki. Dla tych co się uczyli i mają wiedzę, to tylko niewielka strata czasu.Dla uczelni i jej kadry to plus.Etyczny,logiczny,organizacyjny. Blokada przydomka"Collegium Medicum Tumanum"
~Matka 2026-02-25 23:52:06 z adresu IP: (91.239.xxx.xxx)
Hmm, jesli ktoś zdał egzamin, bo się rzetelnie do niego przygotował, to chyba nie powinien mieć problemu z powtórką. Tak sobie myślę... Wolałabym, żeby lekarz, który mnie leczy, miał ugruntowaną wiedzę, a nie tylko trzymał się zasady ZZZ.
~tomek 2026-02-25 19:52:46 z adresu IP: (91.193.xxx.xxx)
…uczelnia odpowiada za zabezpieczenie prawidłowości przebiegu egzaminu. Osoby które tego nie dopilnowały powinny ponieść konsekwencje dyscyplinarne. Jak to mawiała portierka akademika w filmie „Kogel mogel” „…jakie mają być te studenty jak te ich procesory takie głupie”.
~STOP60 2026-02-25 16:14:34 z adresu IP: (89.69.xxx.xxx)
Lucyfer przeprowadza inspekcję w piekle. Podchodzi do pierwszego kotła, którego pilnuje aż 10 diabłów i pyta: - Dlaczego aż 10 diabłów pilnuje tego kotła? - Bo w tym kotle gotują się Amerykanie, a oni są ambitni i każdy co chwilę usiłuje wyskoczyć. Lucyfer idzie dalej i zauważa kocioł, a przy nim 5 diabłów. Podchodzi i pyta: - Czy tu tylko 5 diabłów wystarczy? - Tak, w kotle gotują się Anglicy, są ambitni, ale przy tym trochę flegmatyczni, więc 5 wystarczy. Następnie Lucyfer podchodzi do kotła, przy którym stoi jeden diabeł i zadaje mu pytanie: - Czy ty tu sam wystarczysz, aby przypilnować kotła? - Tak, bo w kotle gotują się Niemcy, to zdyscyplinowany naród, więc jeden diabeł wystarczy. Lucyfer, idąc dalej, zauważa kocioł, którego nikt nie pilnuje. Chodzi i szuka jakiegoś diabła, który by mu wyjaśnił zaistniałą sytuację. W końcu znajduje gdzieś odpoczywającego diabła, więc podchodzi i pyta: - Dlaczego nikt nie pilnuje tego kotła? - Bo w nim znajdują się Polacy. - Czy ci ludzie nie chcą wydostać się z tego kotła? - Ależ chcą, tylko jak już jeden próbuje się wydostać i wspina się na ściankę, to reszta go łapie i ściąga z powrotem na dół.
~Kruk134 2026-02-25 15:48:30 z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Boże uchowaj nas przed takimi lekarzami. Brawo uczelnia. Co ma egzamin do płacenia.
~lekarz 2026-02-25 15:21:43 z adresu IP: (85.128.xxx.xxx)
Mnie nie interesuje zbiorowa odpiwiedzialnosc , to nie II wojna swiatowa itd , w moim przypadku płace za naukę i mam prawo wymagac wyjasnienia a nie anulowania zdanego rzetelnie egzaminu . Przypominam,że ja płace ale też wymagam od uczelni normalnego traktowania , a nie jak smiecia . Pani Rzecznik pisze najlepsza uczelnia hahaha pobożne życzenie ...kto Wam tak kazał napisac ? Ponikowski ? tu już wiemy ze to przerosniete EGO tego człowieczka. ja to qwa zdałem i nie zgadzam się z powtórka , tak mam z umowie zawartej z UMed . Ok zapewne będe musiał pisac ponownie , ale nie zostawię tego gówna tak aby płyneło . Prosilismy o dowody kto co i jak , każdy ma prawo sie bronić ....Z tego co już mi wiadomo sprawą zajmują sie mecenasi , bo takich wśród rodziców zapewne nie brakuje. Ja mam inne zajęcia a nie powtarzanie egzaminu . Mam to "z bani" i koniec . Pani która się wypowiada z ramienia uczelni nie ustralała tego ze mną , a przypominam mam umowe indywidualną a nie grupowa za którą PŁACE rzetelnie i terminowo
~Bres 2026-02-26 01:25:32 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Tumany które nie są w stanie zdać egzamin wstępny lub skończyć studia w normalnym trybie muszą kupować sobie dyplom. Potem chcą na gwałt odrobić kasę która wydali/stracili na studia. To oni pilnie słuchają zaleceń rządowych, robią u-rządowe eutanazje,zabijają ludzi z niedouctwa, grabią kasę na maksa.Nie w głowie im przykłady nestorów wrocławskiej medycyny, którzy we Lwowie czy Wilnie od burżujów za wyleczenie brali po 5 tys.zł, a biedaków przyjmowali za darmo i wciskali po 5 zł na lekarstwa.Podkreślam że chodzi o złotówki 2RP !
~xyz 2026-02-25 15:37:25 z adresu IP: (2a02:a317:e0e7:2300:f40d:x:x:x)
A co ma do tego płacenie za studia? Każdy jest traktowany tak samo bez względu na to czy jest na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych i każdy podlega temu samemu regulaminowi. Zatrudnianie mecenasów nic tu nie da, bo i tak egzamin się odbędzie. Po co jeszcze dodawać oliwy do ognia?
~Marysia 2026-02-25 15:07:10 z adresu IP: (2a00:f41:7017:5059:144f:x:x:x)
Czy powtórzą ten sam egzamin ?
~Bres 2026-02-26 01:28:41 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Typowa logika kobieca ! Nie kochana, następny egzamin będzie już z ginekologii kosmicznej ! A. pytania będą pisane wspak !
~Kruk134 2026-02-25 15:50:14 z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Nie ucz się na bank będzie ten sam