Te zabiegi kosztowały 100 mln złotych - czy zostaną ograniczone? To może wydłużyć kolejki - Radio Wrocław

Te zabiegi kosztowały 100 mln złotych - czy zostaną ograniczone? To może wydłużyć kolejki

Elżbieta Osowicz
Elżbieta Osowicz
| Miesiąc temu, 2026-05-07, 11:02
Te zabiegi kosztowały 100 mln złotych - czy zostaną ograniczone? To może wydłużyć kolejki - Co z leczeniem zaćmy? Lekarze i pacjenci obawiają się zmian.
Co z leczeniem zaćmy? Lekarze i pacjenci obawiają się zmian.
Fot: Freepik

Lekarze okuliści i pacjenci zaniepokojeni informacjami o planowanych cięciach w dostępie do operacyjnego leczenia zaćmy. Chociaż rozporządzenia w sprawie przywrócenia limitów na zabiegi na razie nie ma, to trwające w resorcie zdrowia konsultacje budzą obawy.

Konsultantka wojewódzka w dziedzinie okulistyki, prof. Marta Misiuk-Hojło nie ukrywa, że powrót do limitowania byłyby ze szkodą dla pacjentów, którzy dziś mają dobry dostęp do leczenia. Jak wspomina konsultantka przed zniesieniem limitów [w 2019 roku - przyp. red.] chorzy czekali w Polsce na zabiegi trzy - cztery lata, jeździli na zabiegi do Czech lub zapisywali się w kolejkach "na zapas":

- Przychodzili z początkową zaćmą, która nie musiała być operowana, a już myśmy radzili proszę się zapisać, bo za trzy-cztery lata będzie pan miał termin bez proszenia i bez płacenia, a teraz jeśliby to faktycznie weszło takie rozporządzenie i jeśliby rzeczywiście była kwestia długiego oczekiwania, to będzie sytuacja nieprzyjemna.

Rzeczniczka NFZ: "Nie ma mowy o przywróceniu limitów"

Zdaniem rzeczniczki dolnośląskiego oddziału NFZ na razie nie ma mowy o przywróceniu limitów czy obniżeniu wyceny za na operacje usunięcia zaćmy. Anna Szewczuk - Łebska nie ukrywa, że Fundusz w przyszłości raczej będzie trzymał się wysokości podpisanych kontraktów z placówkami. - Na razie NFZ płaci za wszystkie zabiegi - dodaje rzeczniczka:

- W ubiegłym roku mieliśmy przewidziane na operacje zaćmy 100 milionów złotych natomiast świadczeniodawcy sprawozdali nam tych świadczeń na kolejne 20 milionów. Za wszystkie te zabiegi, które zostały wykonane, już rozliczyliśmy się z tymi placówkami.

Zdaniem lekarzy - zapowiedź trzymania się wysokości kontraktu - może w praktyce oznaczać wydłużenie kolejki. Teraz placówki, które mają kontrakt z NFZ mogą operować wszystkich chętnych, po ewentualnych zmianach będą musiały trzymać się umowy i nie będą robić tak zwanych nadwykonań.

Posłuchaj więcej w relacji Elżbiety Osowicz - reporterki Radia Wrocław:

1.0x
00:00
00:00

Przeczytaj również: Inspektorzy ochrony środowiska nie reagowali na złe składowanie odpadów? To mogło doprowadzić do skażenia

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.