Po 20 miesiącach dzieci wracają do przedszkola i żłobka. Nowe oblicze zabytkowego budynku w Kłodzku [ZDJĘCIA]
Zakończyła się odbudowa po powodzi budynku żłobka i przedszkola przy ulicy Grunwaldzkiej w Kłodzku. Dzieci po 20 miesiącach wróciły do swojej placówki. Jak tłumaczy Michał Piszko, burmistrz Kłodzka, remont był kosztowny i trwał długo, bo był prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków:
– Zostały tam wymienione praktycznie wszystkie instalacje, doposażona oczywiście kuchnia, nowe sale z wyposażeniem, z nowym sprzętem. Oprócz tego został również zmodernizowany całkowicie plac zabaw.
Sprawdź też: Nie przyszli do pracy po zwolnieniu dyrektorki. Trwa konflikt w dolnośląskim MOPS-ie
Dyrektorki placówek są bardzo zadowolone ze zmian
Jak podkreśliła Hanna Franke, dyrektor żłobka, wszystko zostało przemyślane z myślą o najmłodszych. Ściany pomalowano w kolorach pastelowych, bo barwy bezpośrednio wpływają na układ nerwowy dzieci, poziom energii, koncentrację i emocje:
– Bardzo spokojne, bez dekoracji zbędnych, bez zbędnych udziwnień. Wszystko jest naprawdę na wysokim poziomie, bezpieczne, z atestami. Piękne sale, dzieci mają gdzie wrócić.
Jak powiedziała Radiu Wrocław Kamila Warachim, dyrektor przedszkola – to odbudowa z plusem. Zmienił się komfort pracy, podniesiono też poziom bezpieczeństwa w obiekcie:
– Mamy tu bardzo nowoczesny system alarmujący straż pożarną o wszystkich niebezpieczeństwach. Dodatkowo monitoring, który też na pewno przy małych dzieciach jest bardzo pomocny.
Remont zabytkowego budynku pochłonął blisko 7 milionów złotych z rządowej dotacji na odbudowę po powodzi. W Kłodzku budowane jest nowe przedszkole za 20 milionów złotych, ale - jak zapewnił burmistrz Michał Piszko - odbudowana po powodzi placówka przy Grunwaldzkiej będzie nadal funkcjonować i nie ma planu jej likwidacji.
W regionie: Kamienna znów brudna i śmierdząca. Do górskiej rzeki popłynęły ścieki
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.


![Po 20 miesiącach dzieci wracają do przedszkola i żłobka. Nowe oblicze zabytkowego budynku w Kłodzku [ZDJĘCIA] – Żłobek i przedszkole nr 1 w Kłodzku po remoncie.](/img/articles/160874/qyw0WZmTm8.jpg)