Nowa stacja pogotowia na Dolnym Śląsku. Skróci czas dojazdu karetki nawet o połowę

Od 1 lipca w Kamieńcu Ząbkowickim zacznie funkcjonować stacjonarne pogotowie ratunkowe. Dzięki temu skróci się czas dojazdu do mieszkańców Kamieńca, ale też okolicznych miejscowości w gminach Złoty Stok i Bardo, a także gminy Paczków położonej w województwie opolskim. Stacja ZRM zostanie zlokalizowana w budynku hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1.
Jak powiedział Radiu Wrocław Sylwester Kowal, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, to efekt dwuletnich starań. Karetkę i ratowników zapewni Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ząbkowicach Śląskich. Gmina poniesie tylko koszty związane z utrzymaniem siedziby:
– Wyznaczenie miejsca siedziby, wyposażenie tej siedziby, a także koszty energii, które będziemy ponosić podczas utrzymania tej podstacji. To jest kwota kilkudziesięciu tysięcy. Wszystkie koszty, jakie mamy, nie są tak ważne, jak życie ludzkie.
Sprawdź też: Święto Wrocławia 2026. Radni przeszli przez Wrocław w uroczystym pochodzie [GALERIA]
"Liczy się nie każda minuta, ale każda sekunda"
Od lipca czas dojazdu karetki do Złotego Stoku skróci się o połowę, mówi Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku:
– Ten czas dojazdu z siedziby z Ząbkowic jest spory. Minimum 20 minut, ale w razie niepogody, w trudnych warunkach, dojazd do sołectw oddalonych - jak chociażby Chwalisław czy Laski - zajmuje 30 minut. Wiadomo, że liczy się nie każda minuta, ale każda sekunda.
Jak mówią mieszkańcy Złotego Stoku, to bardzo dobra wiadomość:
– Na przyjazd karetki naprawdę trzeba teraz, w ostatnich czasach, czekać bardzo długo. Będzie bliżej, to na pewno to skróci czas oczekiwania.
– Czas najważniejszy. Dużo jest tutaj przypadków śmiertelnych zanim przyjadą.
Na szybszą reakcję ratowników przez 24 godziny będą mogli liczyć też turyści wybierający się na liczne szlaki i ścieżki rowerowe.
W regionie: Urzędomat stanął w Świdnicy. Zamiast paczki można z niego odebrać dowód rejestracyjny
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

