Nowa stacja pogotowia na Dolnym Śląsku. Skróci czas dojazdu karetki nawet o połowę - Radio Wrocław

Nowa stacja pogotowia na Dolnym Śląsku. Skróci czas dojazdu karetki nawet o połowę

Jarosław Wrona
Jarosław Wrona
| Wczoraj, 12:20
Nowa stacja pogotowia na Dolnym Śląsku. Skróci czas dojazdu karetki nawet o połowę - Stacja ZRM zostanie zlokalizowana w budynku hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1.
Stacja ZRM zostanie zlokalizowana w budynku hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1.
Fot. Jarosław Wrona

Od 1 lipca w Kamieńcu Ząbkowickim zacznie funkcjonować stacjonarne pogotowie ratunkowe. Dzięki temu skróci się czas dojazdu do mieszkańców Kamieńca, ale też okolicznych miejscowości w gminach Złoty Stok i Bardo, a także gminy Paczków położonej w województwie opolskim. Stacja ZRM zostanie zlokalizowana w budynku hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1.

Jak powiedział Radiu Wrocław Sylwester Kowal, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, to efekt dwuletnich starań. Karetkę i ratowników zapewni Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ząbkowicach Śląskich. Gmina poniesie tylko koszty związane z utrzymaniem siedziby:

– Wyznaczenie miejsca siedziby, wyposażenie tej siedziby, a także koszty energii, które będziemy ponosić podczas utrzymania tej podstacji. To jest kwota kilkudziesięciu tysięcy. Wszystkie koszty, jakie mamy, nie są tak ważne, jak życie ludzkie.

Sprawdź też: Święto Wrocławia 2026. Radni przeszli przez Wrocław w uroczystym pochodzie [GALERIA]

 

"Liczy się nie każda minuta, ale każda sekunda"

Od lipca czas dojazdu karetki do Złotego Stoku skróci się o połowę, mówi Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku:

– Ten czas dojazdu z siedziby z Ząbkowic jest spory. Minimum 20 minut, ale w razie niepogody, w trudnych warunkach, dojazd do sołectw oddalonych - jak chociażby Chwalisław czy Laski - zajmuje 30 minut. Wiadomo, że liczy się nie każda minuta, ale każda sekunda.

Jak mówią mieszkańcy Złotego Stoku, to bardzo dobra wiadomość:

– Na przyjazd karetki naprawdę trzeba teraz, w ostatnich czasach, czekać bardzo długo. Będzie bliżej, to na pewno to skróci czas oczekiwania.
– Czas najważniejszy. Dużo jest tutaj przypadków śmiertelnych zanim przyjadą.

Na szybszą reakcję ratowników przez 24 godziny będą mogli liczyć też turyści wybierający się na liczne szlaki i ścieżki rowerowe.

W regionie: Urzędomat stanął w Świdnicy. Zamiast paczki można z niego odebrać dowód rejestracyjny


Komentarze (2)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Miszcz 2026-06-24 19:44:43 z adresu IP: (2a00:f41:708b:217f:d81c:x:x:x)
Jaki szpital zapewni ratowników!?!?!? Pogotowie w Ząbkowicach jest samodzielne i szpital nic nie zapewni. Sprzedaliście szpital za PO to teraz macie prywaciarza, który nic wam nie zapewni…
~Choroba 2026-06-24 14:27:34 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:dd53:x:x:x)
Pięknie brawo, w naszej gminie pis zlikwidował nam pogotowie, może i u nas uda się aby wróciło to. Tyle lat było pogotowie a pis sobie od tak zlikwidował.