Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-09-13 10:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Regionalne Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zostało otwarte 1 lipca 2011 roku. Polska dołączyła tym samym do największych krajów UE, które mają więcej niż jedno przedstawicielstwo.

Przedstawicielstwo Komisji i Biuro Parlamentu zwyczajowo znajdują się w jednym budynku, we Wrocławiu mieszczą się w Domu Europy, przy ul. Widok 10. "Ta ulica nazywa się widok, to jest "widok na Europę" – mówiła po polsku Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która wraz z Jerzym Buzkiem, Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, wzięła udział w ceremonii otwarcia Domu Europy.

Dom Europy, czyli Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Regionalne Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego – wraz z Punktem Informacyjnym (Info Point) – służą bezpośrednio obywatelom. Udzielają również instytucjom UE informacji z pierwszej ręki na temat sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach członkowskich. Komisja Europejska we Wrocławiu to także partner wielu wydarzeń promujących europejskie wartości i kulturę: Brave Festiwalu, Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu, czy Kongresu Kultury.

Najbliższe wydarzenia w Domu Europy Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu współorganizuje Europejski Dzień Języków we Wrocławiu. 26 września o godzinie 10 zapraszamy do Domu Europy (Widok 10) na spotkanie z Jackiem Wasikiem, z Dyrekcji ds. Tłumaczeń Komisji Europejskiej, który opowie jak zostać tłumaczem w instytucjach europejskich.

Info Point. W Domu Europy działa również Info Point, w którym można uzyskać wszelkie informacje na temat Unii Europejskiej, skorzystać z dostępnych na miejscu publikacji i europejskiej kafejki internetowej. Info Point prowadzi również bezpłatne zajęcia, które w ciekawy i zrozumiały sposób przybliżą UE, jej instytucje, wspólną walutę, itp. Zajęcia są dostosowane do wieku, potrzeb i zainteresowań odbiorców, z uwzględnieniem treści edukacyjnych zalecanych dla danego poziomu nauczania. Mogą brać w nich udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w wieku od 6 do 19 lat.

Dodatkowe informacje Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa w stolicach wszystkich państw członkowskich. W państwach o liczbie ludności powyżej 25 mln (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania) przedstawicielstwa ulokowane w stolicach, wspierane są również przez jedno lub klika przedstawicielstw regionalnych. Znajdują się one w Barcelonie, Belfaście, Bonn, Cardiff, Edynburgu, Marsylii, Mediolanie, Monachium, a teraz również we Wrocławiu. Dyrektorem Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu jest pani Natalia Szczucka. Dyrektorem Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu jest pan Łukasz Kempara.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama