Festiwal Jazztopad 2011

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-10-27 11:54 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

W ciągu trzech ostatnich lat udało się nam zbudować festiwal, który uznawany jest za jeden z najbardziej znaczących festiwali jazzowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Dzieje się tak głównie z powodu bardzo rzadkiej formuły festiwalu: koncerty są przygotowywane specjalnie na nasze zamówienie. W ramach ostatnich trzech edycji udało się zaprosić po raz pierwszy do Wrocławia najważniejszych artystów jazzowych na świecie i namówić ich, żeby specjalnie dla nas napisali nowe kompozycje. Jazztopad stał się festiwalem, na którym gwiazdy chcą mieć premiery swoich utworów! Kompozycje Terje Rypdala sprzed dwóch lat oraz Johna Surmana z 2010 roku będą wydane przez wytwórnię ECM.

Konsekwentnie też udaje się realizować koncepcję prezentowania największych gwiazd jazzu. Dwa lata temu wielkim wydarzeniem był koncert kwartetu Wayne’a Shortera. W zeszłym roku - jedyny europejski koncert duetu Gary Peacocka i Marca Coplanda oraz w opinii wielu, najważniejszy koncert jazzowy w ciągu ostatnich lat w Polsce - kwartetu Charlesa Lloyda.

W listopadzie 2011 roku festiwal rozpocznie się od wydarzenia, które z pewnością będzie jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym wydarzeniem jazzowym w naszym kraju. 6 listopada w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej wystąpi sam Sonny Rollins. Będzie to jedyny koncert w Polsce. Premiera  Uri Caine’a, pierwszy koncert polsko-niemiecki maraton jazzowy, kolejna odsłona JazzPlaysEurope LABORATORY, warsztaty mistrzowskie, to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas podczas festiwalu.

Współpracą z Jazztopadem interesują się najważniejsze festiwale jazzowe w Europie. Chodzi tu m.in. o zaproszenie do inicjatywy o nazwie Take Five Europe, która zapoczątkowana była przez London Jazz Festival w 1994 roku. W tym roku London Jazz Festival zdecydował się rozszerzyć ten bardzo udany program na inne kraje i zaprosił do tego wąskiego grona największe festiwale jazzowe w Europie: Molde Jazz Festiwal, North Sea Festival, Sous Les Pommiers Jazz Festival. W tym gronie znalazł się również Jazztopad. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie.

Warto wspomnieć również o tym, że najważniejszy opiniotwórczy portal jazzowy na świecie - allaboutjazz.com zamieścił w zeszłym roku zapowiedź festiwalu Jazztopad. Jest to pierwszy taki przypadek w kontekście festiwali jazzowych w Polsce. Jako jedno z niewielu wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu Jazztopad otrzymał Patronat Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Jest to niezwykle ważny dowód uznania dla Jazztopadu, jako festiwalu prezentującego szanse i możliwości, które niesie integracja europejska.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama