Dzień Niepodległości na Dolnym Śląsku

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-11-11 09:14 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. archiwum prw.pl

W wielu miastach odbędą się parady niepodległości i kontrmanifestacje - na ulice wyjdą narodowcy i przeciwnicy ksenofobii. Uroczystości dziś także we Wrocławiu.

Świętowanie rocznicy odzyskania suwerenności rozpocznie się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym. O 11.30 w centrum zaplanowano apel niepodległościowy, a pół godziny później uroczystą paradę. W roli marszałka Piłsudskiego pojawi się aktor Stanisław Melski.

W Radiu Wrocław gościła dziś Małgorzata Olewińska-Syta, organizatorka Radosnej Parady Niepodległości.

Posłuchaj:

Po południu odwiedziła nas psycholog, Anna Jędryczka Hamera, która opowiedziała słuchaczom, co oznacza nowoczesny patriotyzm, czyli o niepodległości bez zadęcia.

Posłuchaj:

Oprócz tego, we Wrocławiu planowane są dwie manifestacje: Narodowców z Narodowego Odrodzenia Polski, oraz kontrmanifestację, przeciwną ich poglądom.
"Żaden człowiek nie jest nielegalny" - transparenty z takimi hasłami mają pojawić się podczas ich marszu. Zwolennicy wielokulturowości oraz tolerancji związani z lewicowymi środowiskami chcą powstrzymać uczestników Marszu Patriotów od popularyzowania rasistowskich i nazistowskich haseł.

Z kolei członkowie NOP przekonują, że nie mają nic wspólnego z głoszeniem takich idei. Starcie obu grup o 17 na wrocławskim Rynku.

Zobacz również:

W piątek pochód za pochodem

Dwie kontrmanifestacje (Posłuchaj)


Niepodległościowe obchody także w Wałbrzychu - zbiórka na placu Magistrackim o 10.30. Po defiladzie i uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, pod pomnikiem na Placu Kościelnym zostaną złożone wieńce w hołdzie poległym za wolność kraju. Później na Rynku rozpocznie się festyn "Cieszmy się wolnością".

W Jeleniej Górze inauguracja obchodów punktualnie o 11.11. Na placu ratuszowym ropocznie je występ Orkiestry Dętej Filharmonii Dolnośląskiej. O 13 w Świątyni Łaski msza w intencji Ojczyzny.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama