Rzeki wciąż ponad normę

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-02-25 08:15 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. archiwum prw.pl

W Marciszowie poradzono sobie z zatorem lodowym, pojawiły się za to nowe kłopoty. Wójt Stefan Zawierucha mówi, że udało się przepchnąć krę i woda opadła, ale pojawił się nowy problem - zalało transformator i pół miasta, łącznie z urzędem gminy nie ma prądu.

8 mln metrów sześciennych wody z topniejącego śniegu w Górach Izerskich może jeszcze przyjąć zbiornik Leśniański; 4 mln metrów sześciennych wody zmieści się w zalewie Złotnickim.

Jak mówi Walery Czarnecki, starosta lubański, to powinno wystarczyć, żeby zapobiec zagrożeniu powodziowemu na Kwisie. Ale też, jak dodaje, nie tylko Kwisa może być niebezpieczna.

W piatek w lubańskim starostwie zebrał się zespół ds. zarządzania kryzysowego, podczas którego omówione zostały działania służb ratowniczych na nadchodzący weekend i rozdzielone zadania w wypadku wystąpienia podtopień.

Prognozy pogody nie są niestety pomyślne. Do niedzieli utrzyma się dodatnia temperatura, co sprzyja topnieniu śniegu w górach. Będzie też padał deszcz.

Obecnie stany alarmowe na Kwisie są przekroczone w Leśnej i Nowogrodźcu, a także na rzece Kamienicy w Barcinku. Rzeka Czerna Wielka także osiągnęła stan alarmowy w miejscowości Żagań.

Stany alarmowe są także na Nysie Łużyckiej w Sieniawce i Witce w miejscowości Ostróżno. W ciągu ostatnich kilku godzin poziom wody w rzekach na większości wodowskazów jednak opadał. W większości o kilka centymetrów

Zobacz również:

Podtopienia na Dolnym Śląsku

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama