John Dankworth - "5 Steps To Dankworth & Journey Into Jazz"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-07-25 12:10 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
John Dankworth - "5 Steps To Dankworth & Journey Into Jazz" -

Urodził się na przedmieściach Londynu. Studiował w Królewskiej Akademii Muzyki w Londynie. Początkowo grał na klarnecie (pod wpływem swego idola Benny Goodmana), ale kiedy usłyszał po raz pierwszy nagrania Charlie'ego Parkera porzucił klarnet na rzecz saksofonu altowego. Nie spodziewał się, że będzie mu dane w przyszłości zobaczyć i usłyszeć na żywo słynnego "Birda" w Europie na festiwalu jazzowym w Paryżu w 1949 r.

Dwa lata wcześniej John Dankworth założył swój pierwszy zespół - Johnny Dankworth Seven. Cztery lata później sformował swój pierwszy big band. W 1959 r. - podobnie jak wokalne Trio Lambert-Hendricks-Ross - wystąpił ze swoim zespołem na amerykańskim festiwalu jazzowym w Newport. W latach 60. skoncentrował się na rozbudowanych kompozycjach i aranżacjach, pisał muzykę do filmów i dla telewizji. Tworzył dzieła na orkiestry symfoniczne i kwartety smyczkowe. Komponował również utwory do popularnych musicali, w których występowała jego żona, słynna później wokalistka jazzowa Cleo Laine.

W swojej karierze współpracował z największymi gwiazdami jazzu, m.in. z Nat "King" Cole'em i Ellą Fitzgerald. Wraz z Cleo Laine założył w 1969 r. teatr The Stables - ważną scenę koncertową Anglii.

Dzięki londyńskiemu wydawnictwu Vocalion ukazały się fantastyczne wznowienia płyt tego znakomitego muzyka z lat 1956 i 1957. Na jednym srebrnym krążku otrzymujemy dwa albumy: "5 Steps to Dankworth" i "Journey Into Jazz", w sumie 20 utworów. Mamy tu i orkiestrowe utwory Dankwortha rozpisane na solistów, i podróż do wnętrza jazzu, której kolejnymi etapami są standardy, choćby "Take the A – A Train" autorstwa Billa Strayhorna i D. Ellingtona, z udziałem puzonisty Laurie Monka. Słychać też głos lidera, który dyryguje swoją orkiestrą. W jej składzie grali w owym czasie pianista Dave Lee, kontrabasista Eric Dawson, perkusista Kenny Clark oraz dwaj trębacze Dougie Roberts i Derrick Abbott.

To, co słyszymy z obydwu krążków to sama przyjemność dla ucha.


John Dankworth - "5 Steps To Dankworth & Journey Into Jazz"
Wydawnictwo: Vocalion

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.