Miesiąc Spotkań Autorskich

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-07-04 14:44 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

W ramach imprezy codziennie, przez cały miesiąc w Mediatece przy pl. Teatralnym 5 odbywają się dwa spotkania: jedno z pisarzem polskim lub czeskim lub słowackim (godz. 19.00), drugie z pisarzem  reprezentującym  kraj, który w danym roku jest gościem honorowym (godz. 20.30). W tym roku gościem honorowym jest Słowenia.

Festiwal od 13 lat organizuje wydawnictwo Větrné mlýny z czeskiego Brna. Popularne u naszych sąsiadów spotkania z pisarzami czeskimi i słowackimi od kilku lat rozszerzają działalność także za granicą, zapraszając do udziału w imprezie wspomnianego gościa honorowego. Do tej pory były to Francja, Białoruś i Kanada, w ubiegłym roku współpracę zaproponowano Polsce. Spotkania autorskie organizowane w ramach festiwalu odbywają się w czterech miastach: Brnie, Koszycach, Ostrawie oraz Wrocławiu.

Do udziału w polskiej edycji tegorocznego festiwalu zostało zaproszonych 31 autorów ze Słowenii oraz 10 autorów czeskich/słowackich i 21 polskich. W ciągu miesiąca odbędą się więc 62 spotkania, podczas których zaproszeni z Polski i zagranicy goście czytają fragmenty swojej twórczości (wcześniej przygotowane tłumaczenia utworów w językach obcych wyświetlane są na ekranie).

Udział w festiwalu wezmą m.in. tacy autorzy słoweńscy, jak: Ivo Svetina, Andrej Skubic, Milan Dekleva, Andrej Blatnik, Marijan Pušavec, Katja Plut, Andrej Hočevar, Jani Kovačič, Maja Vidmar i wielu innych – w sumie 31 pisarzy reprezentujących współczesną literaturę słoweńską. Polską linię będą reprezentować m.in. Wojciech Tochman, Krzysztof Varga, Andrzej Franaszek, Stefan Chwin, Michał Rusinek, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Marian Pilot i Jacek Bocheński.

Festiwal został objęty Patronatem Honorowym przez Ambasadę Republiki Słowenii w Polsce oraz prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.

Patronat medialny: Radio Wrocław oraz Gazeta Wrocławska
Partner: Art Hotel

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama