25-lecie zespołu ludowego "Kalina"

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2008-07-01 10:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Zespół Tańca Ludowego "Kalina" powstał w 1983 roku i w tym roku obchodzi 25-lecie swej działalności artystycznej. Zespół powstał na bazie studenckiego „Zespołu Tanecznego AWF", który działał najpierw w WSWF a później w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu od lat 50-tych.
Zespół liczy obecnie prawie 60 osób i składa się głównie ze studentów Akademii Wychowania Fizycznego, ale nie tylko: jego członkami przez ostatnie 25 lat byli również studenci Uniwersytetu, Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Muzycznej, a także Akademii Ekonomicznej, co nadaje mu ponaduczelniany charakter.
Przez wiele lat zespół budował żywy i kolorowy program polskich tańców narodowych i regionalnych współpracując z najlepszymi w kraju choreografami, etnografami i muzykami regionalnymi.
Obecnie "Kalina" posiada w swym programie tańce narodowe oraz pieśni i tańce wielu różnych regionów Polski takich, jak: krakowskie, podegrodzkie, żywieckie, rozbarskie, łowickie, opoczyńskie, rzeszowskie, spiskie.
Poczynając od 1986 roku zespół koncertował w wielu krajach Europy i pozaeuropejskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia, wszędzie spotykając się z uznaniem dla piękna i bogactwa polskiej kultury narodowej.

Z okazji jubileuszu 28.06 w Teatrze Polskim zorganizowano uroczysty koncert pod kierownictwem artystycznym Marii Grabowskiej. Prowadziła go nasza dziennikarka - Małgorzata Majeran-Kokott.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama