Startują Nowe Horyzonty!

Jan Pelczar | Utworzono: 2012-07-19 08:32 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Między 19 a 29 lipca zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 227 pełnometrażowych. 160 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zobaczymy dwanaście filmów wyznaczających nowe granice filmowego języka, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce.

Ważnym rozdziałem będą też retrospektywy mistrzów światowego kina: jugosłowiańskiego skandalisty i nowofalowca Dušana Makavejeva, austriackiego realisty Ulricha Seidla, meksykańskiego poety Carlosa Reygadasa, austriackiego twórcy kina awangardowego Petera Tscherkassky’ego oraz mistrza polskiej animacji Witolda Giersza. Klasyka polskiego kina wypełni też przegląd filmów zrealizowanych w Studiu im. Karola Irzykowskiego.

Widzów do kina przyciągnąć ma też przegląd fałszywych dokumentów, czyli mockumentów, filmy z gwiazdami rocka i popu w ramach Nocnego Szaleństwa oraz The Happy End, czyli filmy i projekty audiowizualne o końcu świata, a także cykl poświęcony dźwiękowi.

Jak co roku, nie zabraknie pokazów na wrocławskim Rynku, sceny artystycznej i koncertów w Klubie Festiwalowym w Arsenale. Wystąpią m.in. CocoRosie, Peaches i Bill Laswell.

Organizatorzy raz jeszcze postawili na sprawdzony scenariusz.

Posłuchaj:

O przyszłości kina festiwalowego, w związku z zapowiadanym na wrzesień otwarciem Heliosa-Nowe Horyzonty, rozmawialiśmy w Akcji Reakcji Radia Wrocław:

Cz. 1

Cz. 2

Gośćmi Iana Pelczara w studiu festiwalowym w kinie Helios byli: szef Nowych Horyzontów Roman Gutek, organizator Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej Maciej Jakubczyk, krytyk filmowy Adam Kruk oraz reżyser Przemysław Wojcieszek.


 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.