"Święto Twierdzy" w Srebrnej Górze, 20-22.06

Marianna Kasperczyk, Srebrna Góra | Utworzono: 2008-06-13 12:59 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Kilka słów na temat historii:

Jest rok 1807, kampania napoleońska trwa. Największa siła militarna od czasów starożytnego Rzymu, podbija niemalże cały stary kontynent. Zdobycie terytorium obecnych Niemiec nie stanowi dla ówczesnej potęgi żadnego problemu. Napoleon kierując swe wojska ku wschodnim rubieżom Europy, nie spodziewa się, że po drodze u podnóża Gór Sowich i Bardzkich leży małe miasteczko - Srebrna Góra (Silberberg), nad którym, na skalnych szczytach, góruje potężna, niczym piramidy, Twierdza Srebrna Góra.
W owym czasie, Srebrna Góra liczy około tysiąc mieszkańców, a na Twierdzy stacjonuje co najmniej trzy razy tyle żołnierzy pruskich. W czerwcu 1807 wojska napoleońskie, podchodzą pod Srebrną Górę, rozbijają obóz i przygotowują się do oblężenia Twierdzy.
Pod koniec czerwca 1807 roku rozpoczęła się bitwa. Wojska napoleońskie zdobywają centrum miasteczka. Dla broniącego twierdzę garnizonu zdobycie miasta stanowiło istotne zagrożenie. Dlatego dowódca obrony podjął decyzję o oczyszczeniu przedpola, polegającego na zrównaniu miasta z ziemią. 29 czerwca 1807 roku na maleńkie miasteczko skierowano artylerię Twierdzy. Chwilę później Srebrna Góra praktycznie przestała istnieć. 1 lipca 1807 roku do obrońców i atakujących przyszedł rozkaz o powszechnym zawieszeniu broni pomiędzy stronami. Dla miasta było już za późno. Potęgę Twierdzy potwierdza fakt, iż żaden jej element nie został zdobyty przez wojska napoleońskie i jako jedyna na Śląsku odparła wszystkie zbrojne ataki.

Czasy współczesne:

Na pamiątkę tych wydarzeń 21 czerwca 2008 roku na twierdzy odbędzie się rekonstrukcja bitwy.
Impreza rozpocznie się już 20 czerwca, wtedy to wojska z całej Polski, Czech i Niemiec przybędą do Srebrnej Góry i rozbiją obóz na Twierdzy. W sobotę 21 czerwca będzie miała miejsce główna bitwa. Walka będzie zacięta, huk armat, muszkietów, zapach prochu i brzęk metalu... Atrakcji na pewno nie zabraknie. Po bitwie, gdy zakończą się już egzekucje, w których rozstrzelani zostaną zdrajcy, maruderzy i szpiedzy, rozpocznie się koncert. Na twierdzy w niepowtarzalnej scenerii zagra dobra muzyka, a po koncercie odpalone zostaną sztuczne ognie.

Program:

10.00 - 13.00 manewry i ćwiczenia wojskowe (esplanada Fortu Wysoka Skała);
13.00 - 15.00 zwiedzanie obozu wojskowego (Bastion Miejski);
16.00* - 17.00 bitwa (stok Fortu Ostróg);
18.00 - 19.00 pokaz artyleryjski (Fort Donjon);
21.00 - koncert zespołu Hoodoo Band (Bastion Dolny) wstęp 5 zł;
Pokaz sztucznych ogni (Bastion Dolny) po zmierzchu.

Uwaga: W dniu 21.06.2008 r. obowiązuje zniżkowy bilet wstępu na Twierdzę - 5 zł dla wszystkich zwiedzających (dzieci do lat 6 - wstęp wolny).

Atrakcje dodatkowe - Strefa dla najmłodszych: dmuchana ścianka wspinaczkowa i euro-bungy.

* Uwaga: huk salw armatnich i wystrzałów może wywołać różne reakcje, szczególnie u dzieci, organizatorzy proszą o wzięcie tego pod uwagę.

Dziewięciu partnerów: Kłodzko, Nysa, Świdnica, Stoszowice, Kędzierzyn-Koźle, Josefov-Jaromer, Kraliky, Zlate Hory, Komitet pro uzdravani pamatek połączyło swoje siły, żeby zrealizować wspólny projekt - pn. „Rekonstrukcje historyczne produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza", który stara się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
Projekt wart ponad 1,7 mln euro zakłada w latach 2008 - 2010 m.in. organizację corocznych imprez - rekonstrukcji historycznych bitew u każdego z partnerów - w sumie 21 bitew. W ten atrakcyjny sposób przybliżona zostanie historia miast polsko - czeskiego pogranicza, rozwinie się współpraca transgraniczna w zakresie rozwoju
kontaktów międzyludzkich, inicjatyw społecznych, imprez kulturalnych i rekreacyjno-edukacyjnych oraz współpracy jednostek administracji publicznej i organizacji świadczących usługi publiczne.

ZAPRASZAMY!

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama