Polcon 2012 - największe święto miłośników fantastyki

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-08-17 14:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Polcon 2012 - największe święto miłośników fantastyki -

Czy miłośnicy fantastyki z całego świata spotkają się w tym roku po raz ostatni na wrocławskiej edycji Polconu? Coraz więcej wskazuje na to, że istnieje takie niebezpieczeństwo. – Grozi nam kompletna katastrofa – ostrzega Adam Cebula, wrocławski naukowiec i publicysta. – Nasza cywilizacja stoi nad przepaścią – wtóruje mu Janusz Zagórski z Niezależnej Telewizji NTV. Jeżeli dodać do tego kwestię kończącego się na grudniu 2012 roku kalendarza Majów i przewidywanego w związku z tym końca świata… to wszyscy Ci którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w  Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki mają jedyną okazję w tym roku.


- Rok 2012 jest dla nas szczególny – mówi Edyta Muł Pałka, koordynator Polonu 2012. – Od dłuższego już czasu nie tylko ludzie związani z fantastyką mówią o zagrożeniu, końcu świata… Czy rzeczywiście grozi nam katastrofa wynikająca na przykład z uderzenia planetoidy, komety, przebiegunowania Ziemi i innych katastrof naturalnych? Tego oczywiście nie da się z całą pewnością stwierdzić. Jednak moim zdaniem mówienie o końcu świata, zagrożeniach, niepokoju może mieć nieco inny wymiar. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że koniec, czy też może początek końca, nie będzie wynikiem niszczącej kosmicznej siły, tylko zacznie się w nas samych… Nasz świat się skończy, ponieważ go zniszczymy, zatrujemy, doprowadzimy do ekonomicznej i społecznej destrukcji. A może się jednak z tego wszystkiego jakoś podniesiemy? Zaczniemy zmieniać siebie i wszystko wokół nas – jednak to również może oznaczać koniec jakiegoś ładu, jakiegoś świata. Te pytania i obawy towarzyszą nam od dawna, dlatego nie sposób ich pomijać podczas tegorocznej edycji Polonu. Właśnie dlatego rok 2012 jest symbolem wrocławskiego spotkania miłośników fantastyki i właśnie dlatego zaraz obok tej daty umieściliśmy dwa słowa: Niepokój i Nadzieja.

XXVII edycja Polconu, której towarzyszy tyle obaw i niepewności, w tym roku odbędzie się po raz pierwszy we Wrocławiu od 23 do 26 sierpnia w budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego. Jako centrum imprezy zostanie wykorzystana siedziba Centrum Dydaktyczno-Naukowego na pl. Grunwaldzki 24 A. Organizatorem tegorocznego konwentu jest Stowarzyszenie Wratislavia Fantastica. Producentem Centrum Kultury Zamek. Jak przystało na, prawdopodobnie, ostatni zjazd miłośników fantastyki – organizatorzy przygotowali „imprezę pożegnalną”, o której będzie słychać w każdym zakątku Galaktyki, a kto wie, może i jeszcze dalej.

Gości specjalnych będzie czterech, a tym który otwiera stawkę oraz podgrzewa temperaturę emocji będzie Erich von Daniken, szwajcarski pisarz i publicysta, twórca tzw paleoastronautyki. Autor ok. 30 książek, przetłumaczonych na ponad 20 języków, których łączny nakład na całym świecie przekroczył 60 milionów. Erich von Daniken przylatuje do Polski specjalnie na zaproszenie organizatorów Polconu i odwiedzi wyłącznie Wrocław. Twórca paleoastronautyki pojawi się 24 sierpnia w piątek i wystąpi z dwoma wykładami „Daniken Total” i „Starożytny Egipt”. Kolejnymi gośćmi specjalnymi będą: Peter V. Brett - amerykański pisarz fantasy, określany "najbardziej błyskotliwym debiutem fantastycznym ostatnich lat", Edward Lee - pisarz amerykański, autor kilkudziesięciu książek z gatunku horroru, specjalista od prozy ekstremalnej oraz Miroslav Zamboch - jeden z najpopularniejszych czeskich pisarzy fantasy i sf.

Rewolucjonista i nie tylko

Na Polconie pojawi się… rewolucjonista. Dla wszystkich, którzy choć minimalnie otarli się o fantastykę, ogromnym wydarzeniem będzie możliwość spotkania się z jednym z największych polskich pisarzy fantasy – Andrzejem Sapkowskim. Ten genialny twórca zrewolucjonizował polską fantasy. Nie rekonstruuje baśniowej przeszłości – wątki mitów i legend z różnych miejsc i czasów pozwalają mu mówić o uniwersalnych emocjach i ponadczasowych problemach. Ta wielopoziomowa proza zachwyca wielu czytelników, którzy znajdują w niej wyszukany archaiczny świat, brawurową przygodę, humor – lekko cyniczny, szaloną miłość, wspaniały język i wyobraźnię, elegancką drwinę ze współczesności. Stworzony przez pisarza bohater – wiedźmin Geralt – stał się ulubioną postacią niezliczonych rzesz czytelników.
Nasz polski rewolucjonista pojawi się we Wrocławiu jako gość honorowy Polconu w towarzystwie innych znanych i cenionych osobistości takich jak Maciej Parowski, wieloletni redaktor, obchodzącej latem tego roku  30-lecie, „Nowej Fantastyki” , pisarz, krytyk literacki, współtwórca m.in. magazynu „Czas Fantastyki” i postaci Funky Kovala. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla.
Wśród gości honorowych znalazł się również Henryk Jasicki, fan fantastyki, czasami nazywany Bibliotekarzem. Nie opuścił do tej pory żadnego Polconu, teraz zaś Polcon przyjechał do niego. Wrocławski fan fantastyki posiada ponad ośmiotysięczny zbiór książek sf i fantasy, które wypożycza wszystkim miłośnikom gatunku.
W szeregu gości honorowych nie mogło oczywiście zabraknąć Jadwigi Zajdel. Żona jednego z najbardziej cenionych pisarzy Janusza A. Zajdla wręczy między innymi nagrodę, która po śmierci mistrza została nazwana jego imieniem.

Pisarze, lekarze i odkrywcy drugiego dna…

Nie sposób nie wymienić pozostałych gości, którzy uświetnią ostatnią fantastyczną imprezę w Galaktyce. Do Wrocławia przyjedzie Rafał Dębski - pisarz, psycholog, znany miłośnik średniowiecza i sztuk walki, redaktor naczelny „SFFiH” oraz Witold Jabłoński – polonista, pisarz, dziennikarz, erudyta, autor czterotomowego cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”. Gośćmi Polconu 2012 będzie również Stanisław Mąderek - reżyser, scenarzysta, niezależny producent filmowy, pomysłodawca i twórca krótkometrażowego, internetowego przeboju „Stars in Black” oraz pełnometrażowego filmu „Gwiazdy w Czerni”. Będzie można podyskutować podczas spotkań autorskich z Marcinem Przybyłkiem - autor cyklu o Gamedecu oraz wysłuchać jego prelekcji „Czy rozumiemy filmy, które oglądamy” – o drugim dnie w filmach fantastycznych. Nie zabraknie wśród gości Mileny Wojtowicz - autorki „Wrót”, tłumaczki, redaktorki „Fahrenheita”, Dariusza Domagalskiego - pasjonata historii, pisarza, scenarzysty komiksów, Magdaleny Kozak - z wykształcenia lekarza, specjalizującej się w medycynie ratunkowej, pasjonatki militariów, autorki kultowego „Nocarza”, nominowanej do nagrody Zajdla, Roberta M. Wegnera - pisarza fantasy, laureata nagrody Zajdla, Anny Kańtoch - trzykrotnej  laureatki nagrody Zajdla, autorki „Przedksiężycowych”, Jacka Inglota - pisarza, krytyka literackiego, publicysty, redaktora i nauczyciela, który na Polconie będzie również koordynatorem specjalnego bloku programowego  „Wrocław w fantastyce, fantastyka we Wrocławiu”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Ewa Białołęka, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Orliński, Andrzej Filipiuk i Bogusław Polch.

Nagroda imienia Janusza Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.
W tym roku podczas jej wręczenia przewidziana jest specjalna oprawa muzyczna oraz choreograficzna. Towarzyszyć jej będą muzycy grający na klasycznych instrumentach filharmonicznych pod akompaniament naturalnych odgłosów wydawanych przez przemieszczające się... płyty skorupy ziemskiej. Występy tancerzy i pokazy aktorskie towarzyszące wręczeniu nagrody mają spowodować, że gala zostanie zapamiętana jako najbardziej nietypowa i oryginalna w dotychczasowej historii Polconów.

Program

Program Polconu 2012 podzielony jest na bloki tematyczne, podczas których będą odbywały się prelekcje, pokazy filmów, strojów, prezentacje gier czy prezentacje multimedialne. Podział tematyczny: Literatura i film, Rok 2012 – niepokoje i nadzieje, Horror i Groza, Komiks, Blok Naukowy, Gwiezdne Wojny i SF, RPG i LARPy, Gry bitewne, Manga i Anime, Multimedia, Konkursy, Fantastyka dla dzieci.
Ponadto w ramach imprez dodatkowych przewidziane są m.in. pokaz tancerek z Tribal Belly Dance, inspirowany muzyką fantastyczną; występ zespołu tańca orientalnego Asz Szams; premierowa prezentacja Multimedialnej Encyklopedii Fantastyki.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i wydarzeń podczas wrocławskiej edycji Polconu. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.polcon2012.pl, wszelkich informacji udzielają również organizatorzy i media plannerzy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.