.„Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” 2012

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-09-03 15:01 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
.„Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” 2012 -
.„Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” 2012 - 0
.„Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” 2012 - 1
.„Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” 2012 - 2

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ oraz firma Outdoor Cinema, specjalista w organizacji  imprez audiowizualnych  na  otwartym  powietrzu, zapraszają na 2. edycję festiwalu„Hommage à Kieślowski”, która odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku.

Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem „Prześwietlenie”. Patronat honorowy nad Sokołowsko Festiwal „Hommage à Kieślowski” 2012 objęła żona reżysera, Pani Maria Kieślowska.

8 września, w sobotę, podczas uroczystej Gali Festiwalu nastąpi przekazanie przez Studio Filmowe TOR materiałów, związanych z osobą reżysera, na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Archiwum powstaje w odbudowywanym na ten cel zabytkowym sanatorium dr Brehmera. Podczas gali festiwalowej odbędzie się premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie“, który po wielu latach nieobecności, na nowo zgrany i udźwiękowiony, wraca do filmowego obiegu.

Sokołowsko Festiwal „Hommage à Kieślowski” 2012 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów.

Przez 3 dni festiwalu publiczność obejrzy ponad 50 filmów, które zaprezentowane zostaną w kinie Zdrowie oraz w dwóch kinach plenerowych. W programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują z twórczością autora dekalogu“ – zostaną pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Třeštíkovej, Jacka Bławuta, Marcina Bortkiewicza, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego, Doroty Kędzierzawskiej oraz Grega Zglińskiego. W ramach cyklu „Młodzi kręcą“ zostaną zaprezentowane etiudy i krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów Wajda School, Warszawskiej Szkoły Filmowej,
m.in. Antoniego Królikowskiego, Michała i Wojciecha Węgrzyna, Marcina Sautera, Renaty Gabryjelskiej i innych.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Katarzyna Figura, Renata Gabryjelska, Dorota Kędzierzawska, Maria Kieślowska, Marcel Łoziński, Maria Pakulnis, Marzena Trybała, Greg Zgliński. W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca“ – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę.

„Hommage à Kieślowski” to także wiele imprez towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców prezentowanych filmów, gości specjalnych i krytyków. Pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w Warsztatach Krytyki Filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, m. in. – Tadeusza Lubelskiego (UJ), Janusza Wróblewskiego (POLITYKA), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).

W ramach transgranicznej współpracy ze Starostwem czeskiego Meziměstí – Evą Muckovą oraz Pavelem Hecko – w miasteczku odbędą się plenerowe pokazy festiwalowe. W programie tych projekcji pokazane zostaną m. in. filmy „„Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Katka” Heleny Třeštíkovej, „Janek” Renaty Gabryjelskiej, „400 hektarów” Michała i Wojciecha Węgrzynów oraz nagrodzony na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza. Pomiędzy Meziměstí a Sokołowskiem kursować będzie specjalny autobus festiwalowy.

Dzięki uprzejmości Carisma Film Group, podczas festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Manipulacja” Pascala Verdosci z Sebastianem Kochem i Klausem Marią Brandauerem. Przez cały czas trwania festiwalu będzie można także kupić filmy DVD – między innymi „Chłopiec na rowerze” braci Dardenne i „Poliss” Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury w Sokołowsku.

2. edycja festiwalu „Hommage à Kieślowski“ to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy. Gośćmi ubiegłorocznej edycji, zorganizowanej z okazji 70. rocznicy urodzin
i 15. rocznicy śmierci reżysera, byli Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Zbigniew Preisner, Ewa Błaszczyk, Witold Stok, Henryk Baranowski, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Andrzej Titkow, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc, Marina Fabbri, Krzysztof Bednarski, Marianna Stuhr, Peter Vlcek, Pavla Bermannova.

Więcej szczegółów na stronie www.insitu.pl

Reklama
Załączniki