Dolnośląski Festiwal Nauki

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-09-18 09:06 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Festiwal zainauguruje (20.09) wykład Chirurgia XXI wieku, o której opowie prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala przy ul. Kamieńskiego. - Trudno znaleźć we Wrocławiu lepszego specjalistę w dziedzinie chirurgii niż prof. Witkiewicz. Od niedawna w jego szpitalu do operacji wykorzystuje się robota - mówi prof. Kazimierz Orzechowski, Środowiskowy Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Po uroczystej Inauguracji na wrocławskim Rynku odbędą się pokazy sztuk walki oraz posmakować będzie można wojskowej grochówki.

Tradycyjnie pierwszego dnia Festiwalu (21.09) z wykładem wystąpi też prof. Jan Miodek, językoznawca. Tym razem będzie mówił o języku najmłodszych pokoleń. W sumie w Programie tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest ponad 1300 wydarzeń. Spotkania organizowane są od 21 do 26 września na wszystkich uczelniach po czym Festiwal zawita w miast regionu.

Politechnika Wrocławska zaprosi do swojego Centrum Imprez Festiwalowych organizowanego w budynku C13, czyli tzw. Serowcu. - Najmłodszych gości z pewnością przyciągnie pokaz pojazdów marsjańskich, nad którymi od kilku lat pracują nasi studenci - mówi prof. Piotr Dudziński Koordynator DFN na Politechnice Wrocławskiej. - Ale mamy także propozycje dla starszych gości festiwalu, na przykład wykład "Łysienie to nie wyrok".

Również Uniwersytet Wrocławski przygotował bardzo bogatą i interesującą ofertę imprez festiwalowych. Wykładowcy i studenci zorganizują ponad 250 propozycji.

- Jak zwykle największych tłumów spodziewamy się u chemików i fizyków, bo przygotowują oni najbardziej widowiskowe doświadczenia. Najmłodszych uczniów matematycy zachęcają do udziału w konkursach, w których w grę wchodzi logiczne myślenie - zapowiada prof. Adam Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Ale podczas Festiwalu będziemy zajmowali się także bardzo aktualnymi tematami, w których opinia naukowców też powinna się liczyć. W programie są wykłady na temat arabskiej wiosny, gazu łupkowego oraz wpływu warunków atmosferycznych na przebieg katastrofy smoleńskiej.

Po zakończeniu edycji stacjonarnej Organizatorzy Festiwalu wyruszą w region, gdzie z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością i obejmuje kolejne miasta woj. dolnośląskiego. Festiwal w roku 2012 odbywać się będzie w Legnicy i Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze i Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowicach Śląskich oraz Wałbrzychu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XV. Dolnośląskim Festiwalu Nauki: - Dla młodych Festiwal jest sposobnością do rozwijania zainteresowań, uczenia się w efektywny sposób, to także możliwość wyboru przyszłej drogi życia. Dla ludzi starszych Festiwal stanowi okazję do swobodnej wymiany myśli, poglądów, a czasem powrotu do marzeń i fascynacji z okresu młodości. – zachęca dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr

Szczegółowy Program Festiwalu znajduje się na internetowej stronie: www.festiwal.wroc.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama