Startuje 5. AVANT ART FESTIVAL

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-10-01 15:42 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Startuje 5. AVANT ART FESTIVAL -

Od 2 do 7 października we Wrocławiu szykuje się najbardziej obfita uczta z udziałem niemieckich gwiazd sceny muzycznej, a także wielowymiarowa przestrzeń dla kultury. DAF – żywa legenda z Niemiec, dziadkowie muzyki techno i pionierzy electropunka, po raz pierwszy w Polsce, Caspar Brotzmann – niemiecki Jimi Hendrix i demon decybeli, Denseland z Davidem Mossem, Peter Broztmann –tytan free jazzu, Vladislav Delay z Moritz Von Oswald Trio, Kangding Ray, dziesięciolecie Project: Mooncircle z Robotem Kochem i Rain Dogiem, a także AVANT ART FILM we współpracy z Helios Nowe Horyzonty, ponadto wystawa plakatów w Galerii U, czytanie w ciemnościach Herty Mueller oraz międzynarodowy projekt recyklingowy i wielka debata o kulturze to najważniejsze hasła tworzące przestrzeń dla kultury AVANT ART FESTIVAL.

Przez sześć dni na festiwalowych scenach zobaczyć i usłyszeć będzie można gwiazdy niemieckiej sceny muzycznej. Po raz pierwszy do Polski przyjadą DAF oraz Caspar Bortzmann Massaker. Swoje showcase’y mieć będą dwie prestiżowe wytwórnie. W ramach prezentacji Raster-Noton we Wrocławiu zagrają Kangding Ray, Byetone i Frank Bretschneider – założyciel wytwórni. Z kolei swoje dziesięciolecie podczas festiwalu świętować będą m.in. Robert Koch, Gordon i Rain Dog. W projekcie Moritz Von Oswald Trio zobaczymy genialnego Vladislava Delaya, a w Denseland słynącego z ekspresji wokalistę Davida Mossa.  I jak co roku podczas avantowych koncertów, performansów i spektakli królować będzie eklektyzm, oryginalność i nowatorstwo. Znów podstawowym założeniem festiwalu będzie performatywność i badanie związków pomiędzy muzyką a innymi dziedzinami sztuki.

Jednak nie tylko sceny zapełnią się zaproszonymi gośćmi – równie ważnymi punktami festiwalowego programu będą koprodukcje, pokazy filmowe, warsztaty, wystawa, spotkania z literaturą oraz debata o kulturze– to szeroko pojmowana „przestrzeń dla kultury”, a tak brzmi hasło nadające kierunek piątej odsłonie festiwalu.

KONCERTY

Tegoroczna edycja Avant Art Festival upłynie pod znakiem Niemiec – kraju niezwykle bogatego w ciekawych artystów. Już od wielu lat niemieccy muzycy przodują w tworzeniu nowych nurtów i estetyk, które podbijają światowe sceny swoją świeżością i pomysłowością. We Wrocławiu pojawi się DAF – jedna z najważniejszych formacji lat 80. XX wieku, która swoją twórczością stanowiła podwaliny pod takie gatunki jak electro czy EBM. Obok niej usłyszymy Caspar Brötzmann Massaker – rzecz dla zwolenników brudnych gitarowych brzmień, pełnych czystej i nieskrępowanej ekspresji, improwizacji i uwolnionej pasji twórczej. Połączenie najnowocześniejszej technologii z nowymi technikami kreowania dźwięków zaprezentują muzycy ze słynnej wytwórni Raster-Noton – Frank Bretschneider, Byetone i Kangding Ray. Moritz Von Oswald Trio przedstawi swoją wizję stapiania w jedno tak odmiennych od siebie stylistyk, jak techno, jazz i dub. FM Einheit, niegdyś członek wpływowej industrialnej grupy Einstürzende Neubeuten, udowodni jak z pozornie niemuzycznego instrumentarium stworzyć wielowarstwową i bogatą muzykę. Berlińscy szaleńcy z Bonaparte udowodnią, że koncert może być nie tylko samą prezentacją dźwięków, ale także niezwykłym, ekspresyjnym spektaklem. Młodość zagra w jednej drużynie z wieloletnim doświadczeniem w postaci wspólnego projektu młodych polskich muzyków z ansamblu Defibrillator razem z tytanem free jazzu Peterem Brötzmannem. Artyści z Denseland w umiejętny sposób połączą na scenie post-punk z wolną improwizacją, a formacja Dÿse przedstawi swoją własną, bogatą w różnorodne nawiązania wersję noise rocka. Międzykontynentalny, kanadyjsko-niemiecki projekt Knuckleduster zbuduje pomost między world music, post rockiem i elektroniką, a  Tannhäuser Sterben & das Tod połączy wszystkie znane dotąd muzyczne stylistyki. Taneczną stronę eksperymentowania z dźwiękiem ujawnią publiczności projekty ze stajni prestiżowej berlińskiej wytwórni Project: Mooncircle, a podczas koncertu Time Art Ensemble będzie można zanurzyć się w świecie wykreowanym z awangardowych dźwięków i wizualizacji. Mex Gerngesehen Avant Art Project, specjalnie powołana do życia na tę edycję festiwalu kolaboracja niemieckich i polskich muzyków, pokaże to, co najważniejsze w najnowszych eksperymentalnych trendach.

PERFORMANCE, LITERATURA, WYSTAWA, DEBATA

Avant Art Festival wychodzi też w tym roku z sal koncertowych na ulice w postaci projektu Social Up Spacing – wspólnej inicjatywy polskich i niemieckich muzyków i plastyków, którzy zaprezentują swoje recyklingowe instalacje w otwartej przestrzeni miejskiej. Odbędą się też spotkania z literaturą. Rita Baum zaprezentuje kolejną odsłonę „Czytania w ciemnościach” – tym razem czytane będą  fragmenty „Nizin” i „Sercątka” Herty Mueller. We współpracy z Galerią U będzie można obejrzeć wystawę „Miasta B”, prezentującą m.in. plakaty z berlińskiego Kreutzbergu, sitodrukową migawkę z Hackney i stos materiałów rejestrujących ostatnie lata działań aktywistów na wrocławskim Nadodrzu. W ramach AVANT ART odbędzie się także debata o kulturze złożona z dwóch paneli dyskusyjnych: „Nowe Kody Kultury” – panel poświęcony planom i działaniom w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu oraz panel pt. „Kooperacja! Koprodukcja! R/ewolucja!?, który dotyczyć będzie możliwości współpracy w projektach kulturalnych, zwłaszcza tych o zasięgu międzynarodowym.

Reklama
Zdjęcia
Startuje 5. AVANT ART FESTIVAL - 4
Startuje 5. AVANT ART FESTIVAL - 5
Startuje 5. AVANT ART FESTIVAL - 6

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.