„Warstwy” - wystawa interaktywna w Muzeum Współczesnym Wrocław

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-10-08 13:29 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

Wystawa potrwa do 31.12.12

Przed wynalezieniem fotografii najdoskonalszym medium zapisu doświadczenia wzrokowego było malarstwo. Obraz malarski powstawał za sprawą nakładania kolejnych warstw farby.

Dziś, w epoce photoshopa, malujemy fotografią. Zdjęcia z różnych źródeł mogą służyć nam, jako warstwy, elementy, jednego obrazu cyfrowego.

W kolejnej odsłonie cyklu "Samoobsługowe Muzeum" widzowie będą mogli wykazać się kreatywnością, samodzielnie komponując wielowarstwowe obrazy. Sfotografowane obiekty będzie można umieszczać na sześciu oddzielnych płaszczyznach, na tle sześciu odmiennych kolorystycznie pejzaży.

W poprzedniej edycji "Samoobsługowego Muzeum" pt. "Instalacja do budowania światów", wycięte z kontekstu obiekty aranżowaliśmy na tle architektury muzeum. Tym razem zbadamy relację obiektu z otoczeniem naturalnym. Przemieszczając namagnesowane elementy kolażu, przekonamy się, jak różny wygląd może uzyskać ten sam obiekt na tle różnych scenerii.

Celem tej twórczej zabawy jest poszukiwanie tożsamości obiektów, która odsłania się w różnorodności ich przejawów. Kontekst tła nadaje tu obiektom określony sens.

Jak pisze teoretyk psychologii widzenia Rudolf Arnheim: "Zmienny wygląd krajobrazu (..) uzmysławia nam ogromne bogactwo wzroku  i pozwala badać naturę oglądanego obiektu, wystawiając go na działanie rożnych uwarunkowań".

Panoramy i ich komponenty opracowała Patrycja Mastej, współautorka "Interaktywnego Placu Zabaw" (produkcja Centrum Sztuki WRO) nagrodzonego kulturalną nagrodą "Gazety Wyborczej" wARTo (2008).

SAMOOBSŁUGOWE MUZEUM

Cykl wystaw "Samoobsługowe Muzeum" to interaktywna przestrzeń oparta na koncepcji manualnego operowania obrazem wizualnym.

Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Patrycja Mastej – artystka i designerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Podczas studiów stypendystka Ministra Kultury. Działa aktywnie na polu sztuk wizualnych i projektowania graficznego, ma za sobą wystawy indywidualne i grupowe m.in: "Rozbudzanie wyobraźni" w BWA Design, luty 2006 i czerwiec 2011 wystawa "Poruszenie"; malarstwo w Galerii na Szewskiej, 2005; kolaże w Teatrze Polskim 2006; „Przegląd Młodej Sztuki Survival” czwarta i piąta edycja, maj 2006 i 2007; lalki w BWA studio, 2008; Instalacja „Akomodacja” Sound Screen Festival Bydgoszcz, grudzień 2009; "Oszuści na wakacjach" galeria Atrtrakt, listopad 2011; Jest współautorką „Interaktywnego Placu Zabaw” (produkcji Centrum Sztuki WRO) prezentowanego miedzy innymi w lutym 2009 w warszawskiej Zachęcie i w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Laureatka Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo za rok 2008. Jej interaktywną animacje "Oswajaki", możemy zwiedzać w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, praca była również prezentowana podczas 13. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów, maj 2010. W latach 2007-2011 opracowywała cykle graficzne przygotowujące do odbioru sztuki współczesnej dla Dolnośląskiej Zachęty (w tym autorskie panoramy interaktywne z cyklu Samoobsługowy Warsztat Sztuki). Od września 2011 opracowuje projekty warsztatowe na stanowisku kuratora działu edukacji Muzeum Współczesnego Wrocław. Jest autorką 32 metrowej interaktywnej panoramy zbudowanej z setek wizualnych motywów pt. SAMOOBSŁUGOWE MUZEUM znajdującej się na drugim poziomie MWW (wystawa 2-letniego projektu 2011 - 2012 składa się z kilu odsłon tematycznych). W kwietniu 2012 r. wybrane interaktywne projekty gościły na konferencji "Impact" w Plymouth University.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama