NIGEL KENNEDY "Skrzypce - z historii w przyszłość"

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-02-27 15:57 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Kennedy, najlepiej sprzedający płyty klasyczny muzyk wszechczasów, porusza się równie swobodnie w repertuarze  klasycznym jak i współczesnym, jako jeden z nielicznych obie te formy wykonując na  najwyższym poziomie. Prezentowany niezliczoną ilością nagród w tym Grammy Awards, brytyjską Brit Awards, francuską Vivement Dimanche Gold Award, niemieckimi Echo Awards, szwajcarską Gold Rose of Montreaux, w Polsce - nagrodą Fryderyka, muzyk jest artystą bezkompromisowym, wspaniałym showmanem, który idealnie nawiązuje kontakt z publicznością.  Jako kompozytor, ma na koncie wiele oryginalnych aranżacji w tym płyty - Kafka€, €œA Very Nice - Album, €œShh€, Four Elements€.

Koncertując czy to z Berliner Philharmonic,  Polską Orkiestrą Kameralną czy Royal Philaharmonic Orchestra zwiedził niemalże wszystkie liczące na świecie sale koncertowe od Filharmonii Berlińskiej po Suntory Hall w Tokyo.

Świetny improwizator, od  najmłodszych lat inspirował się jazzem , już jako nastolatek współpracował z legendarnym Stephanem Grapelli.  Nagrany w Nowym Jorku jazowy krążek pod szyldem Blue Note - Session był owocem pracy z czołowymi muzykami współczesnego jazzu, w tym  z Ronem Carterem i Jackiem de Johnette.  W wieku lat szesnastu zaproszony do udziału w Ellington Orchestra.  Zasłynął przełomowym nagraniem Czterech pór roku Vivaldiego, jako pierwszy w historii otwierając wcześniej hermetyczny i elitarny świat muzyki klasycznej dla masowej publiczności. W ślad za nim poszli Pavarotti, Trzej Tenorowie, Vaness Mae. Jego spuścizna utorowała drogę do kariery obecnym popularnym klasykom młodego pokolenia. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów Bacha na świecie.

Na zbliżające się koncerty Kennedy przygotował unikatowy program, będący sygnaturą jego stylu znajdą się w nim zarówno kompozycje własne zarówno inspirowane jazzem , rockiem jak i sięgające do klasyki wprowadzając słuchaczy w magiczną podróż poprzez dawne i współczesne formy skrzypcowej tradycji muzycznej.

W wirtuozerskiej odsłonie nadchodzącej trasy koncertowej brytyjskiemu skrzypkowi towarzyszyć będzie zespół w składzie:

Piotr Wyleżoł (fortepiano, organy Hammonda), Tomasz Grzegorski (saksofon), Adam Kowalewski (kontrabsa, gitara basowa), Krzysztof Dziedzic (perkusja). Zespół koncertuje razem od 6 lat, ma na koncie 2 wspólnie wydane płyty A Very Nice Album & €œShh oraz trasy koncertowe po całej Europie, jak twierdzi sam Kennedy€œ współpraca z zespołem jest ciągle fascynującym doświadczeniami.

25 marca 2013, poniedziałek,
Sala Koncertowa Radia Wrocław
NIGEL KENNEDY "Skrzypce - z historii w przyszłość"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama