Będą główkować na Dolnym Śląsku

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-03-29 11:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Już niebawem najlepsi polscy przedstawiciele gier umysłowych młodego pokolenia powalczą w Wałbrzychu, Szczawnie-Zdroju oraz na zamku Książ o medale II Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych Dolny Śląsk 2013. Innymi słowy gra toczyć się będzie o medale mistrzostw Polski, bo OOM to impreza mająca taką właśnie rangę, tyle że w niższych kategoriach wiekowych. Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Federacja Sportu oraz Polska Federacja Sportu Młodzieżowego.

Dlaczego to dopiero druga edycja OOM w sportach umysłowych? Rywalizacja naszych szachistów, brydżystów oraz miłośników warcabów ma, rzecz jasna, dłuższą tradycję. Tyle że wcześniej „umysłowi” zmagali się w ramach olimpiad młodzieży w sportach halowych. W ubiegłym roku nastąpiło natomiast ich usamodzielnienie się.

Swój przyjazd na Na Dolny Śląsk awizowało 354 uczestników. Zbiórka ekip 10 kwietnia, a nazajutrz pierwsze partie przy stole. 12 kwietnia (piątek) na zamku Książ nastąpi uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa do 17 kwietnia.

Jako że szachy zapracowały sobie na miano królewskiej gry, toteż właśnie na Zamku Książ (Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich) – w królewskich warunkach i komnatach - rywalizować będą przedstawiciele tej dyscypliny (w kat. 11-12 oraz 13-14 lat). W dniach 10-17 kwietnia. Gdy chodzi o brydżystów (16-18 lat), na czas trwania olimpiady rozbiją swój obóz w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju (ul. Kościuszki 13). Ich rywalizacja potrwa od 10 do 14 kwietnia. Warcaby? Na miejsce tych zmagań wybrano wałbrzyską Salę Rady Miasta (Plac Magistracki 1, 10-15 kwietnia).

Ta impreza to wyborna okazja, by przybliżyć arkana dyscyplin oraz ich gwiazdy. Takie jak choćby grający na co dzień we wrocławskich barwach szachowi arcymistrzowie Jolanta Zawadzka i Dariusz Świercz. Niektóre z gwiazd będzie można spotkać w czasie Promocyjnego Turnieju Gier Umysłowych (6-7 kwietnia, wałbrzyska Galeria Victoria). To taki zwiastun święta gier umysłowych, na który organizatorzy zapraszają całe rodziny od lat pięciu do stu pięciu.

Trzeba też wiedzieć, że wspomniane dyscypliny mają wielu czynnych zwolenników wśród aktorów, polityków, celebrytów. Dość powiedzieć, że w brydża namiętnie grają m.in. wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa czy aktorka Renata Dancewicz. Miłości do szachów nie ukrywa natomiast legendarny piłkarz Śląska Wrocław, Ryszard Tarasiewicz. 

A zatem będzie się działo. Warto zajrzeć najpierw do Galerii Victoria, a później – w czasie trwania olimpiady – na jej areny, które będą otwarte dla widzów. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie imprezy www.olimpiadamlodziezy.pl.

Patronat medialny nad imprezą objęły: Radio Wrocław, TVP Wrocław oraz Gazeta Wrocławska, która do jednego do swoich wydań (12 kwietnia, piątek) dołoży czterostronicowy dodatek poświęcony od początku do końca II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych Dolny Śląsk 2013.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama