Historia na wyciągnięcie dłoni (Zdjęcia)

Dariusz Wieczorkowski | Utworzono: 2013-04-12 12:34 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

1.05.1983, Wrocław, Trasa W-Z. Stan wojenny - siły ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) podczas pacyfikacji niezależnej manifestacji pierwszomajowej, zorganizowanej przez podziemne struktury "Solidarności". Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA

Pod adresem foto.karta.org.pl internauci mają dostęp do kolekcji dokumentującej historię społeczną i polityczną Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Strona umożliwia wyszukiwanie fotografii w bazie liczącej obecnie 53 tysiące skanów.

Są to m.in. kolekcje zdjęć z II Rzeczpospolitej, w tym Kresów Wschodnich, II wojny światowej (okupowanej Polski i Polaków poza granicami kraju), osób represjonowanych w ZSRR, życia społecznego w PRL, opozycji demokratycznej, stanu wojennego, transformacji ustrojowej w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- Zbiór regularnie powiększany jest o nowe zdjęcia - mówi Dominik Héjj z Ośrodka KARTA.

Archiwum na co dzień gromadzi, opracowuje i digitalizuje fotografie, a także ratuje i zabezpiecza zagrożone zbiory.

- Znajdują się w nim kolekcje wielu znanych fotografów. Ale są to też zdjęcia z rodzinnych albumów. Fragmenty prywatnych historii, mniej obecnych w archiwach państwowych i oficjalnych dokumentacjach - dodaje Héjj.

Poniżej kilka zdjęć sprzed lat związanych z Wrocławiem.


1954, Wrocław, Polska Wytwórnia Filmów Fabularnych.
Fot. Irena Jarosińska, zbiory Ośrodka KARTA

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama