Minister: Proszę nie palić trawy!

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-04-14 10:22 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Sebastian Ritter/Wikipedia

Minister rolnictwa zwrócił się zarówno do mieszkańców wsi jak i do przyjezdnych, aby nie podpalać traw. – Proszę nie palić trawy, bo to jest sprzeczne z przepisami i niszczy środowisko naturalne. To jest proceder szkodliwy i niebezpieczny zarówno jeśli chodzi o florę jak i o faunę – apeluje minister.

Podobne apele każdego roku płyną od szefów dolnośląskich samorządów, strażaków czy m.in. urzędów związanych z zarządzaniem środowiskiem i lasami. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, co grozi tym, którzy nie zastosują się do przepisów:

"Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Natomiast zgodnie z art. 131 cytowanej ustawy kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny".

A tu fragment komunikatu z KMPSP we Wrocławiu:

"Co roku okazuje się, że w wyniku wypalania traw giną ludzie. Są to najczęściej ci, którzy sami wzniecili ogień na nieużytkach. zazwyczaj przyczyną zgonu jest zawał serca, udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru, a co za tym idzie zwiększenie wielkości płomienia (...)

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama