Ogrody renesansu i baroku w grafice od XVI do XVIII wieku

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-04-29 06:56 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Wystawa, która towarzyszy projektowi edukacyjnemu dla dzieci i dorosłych „Magia Ogrodów”, powstała w oparciu o bogatą kolekcję rycin z XVI, XVII i XVIII wieku znajdujących się w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Około 40 wybranych miedziorytów i akwafort, niekiedy pięknie kolorowanych akwarelą, ilustruje przemiany zachodzące w sztuce ogrodowej na przestrzeni trzech stuleci – od renesansowego, kwaterowego ogrodu włoskiego po rozwinięte formy barokowego ogrodu francuskiego.

Można tu zobaczyć najważniejsze i najpiękniejsze ogrody Europy ukazane niemal w chwili ich powstawania, a niekiedy też w postaci ich projektów. Najstarsze miedzioryty z 2. połowy XVI wieku ukazują renesansowy ogród kwaterowy – Villa Medici w Rzymie i jeden z najwspanialszych przykładów włoskiego ogrodu tarasowego – Villa Lante w Bagnaia. Szereg sławnych ogrodów włoskich w ich szacie renesansowej, manierystycznej i barokowej przedstawiają siedemnastowieczne akwaforty wykonane według znakomitych rysunków Giovanniego Battisty Faldy, Simone Felice czy Johanna Wilhelma Baura (Ogród księcia Mattei, Villa Borghese, Villa Mont Alto, Villa Aldobrandini) a także osiemnastowieczne miedzioryty autorstwa Domenica Pronti (Ogrody Colonna na Kwirynale i tzw. Orti Farnesiani na Palatynie).

Przykłady ogrodów zamkowych pochodzą z terenu Polski – to założenia istniejące przy zamku w Wiśniczu i Ujeździe (Krzyżtopór) udokumentowane na rysunkach Erica Jönssona Dahlbergha, szwedzkiego dyplomaty, rysownika i kartografa towarzyszącego w 1656 roku królowi Karolowi Gustawowi w jego wojennej wyprawie do Polski, wydanych w roku 1696 w postaci miedziorytów w dziele Samuela von Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis.

Ogrody renesansu i baroku w grafice od XVI do XVIII wieku
24.04 - 15.06.2013

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama