Wypadek autokaru z gimnazjalistami

Piotr Słowiński | Utworzono: 2013-06-08 09:03 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Gimnazjaliści z Lwówka Śląskiego jechali do Francji.

Trzy osoby, a nie jak wcześniej podawano dwie odniosły obrażenia w wypadku polskiego autokaru pod Inglostdat w Niemczech. Jedna dorosła osoba zginęła, ale ciągle oficjalnie nie wiadomo kim jest, najprawdopodobniej to nauczycielka.

Do Polski wróciło samolotem 25 osób poszkodowanych w wypadku. W tej grupie było 21 gimnazjalistów z Lwówka. Grupa przyleciała do Wrocławia. Siedem osób nadal pozostaje w szpitalu w Niemczech - tłumaczyła konsul generalna w Monachium Justyna Lewańska, który przyleciała do Wrocławia razem z uczestnikami autokarowej wycieczki/ Konsul podkreśliła, że dobrze się stało, iż był możliwy powrót do kraju samolotem, bo - jak mówiła - dzieci miały opory, by wsiąść do autokaru. Cześć gimnazjalistów wróci z Niemiec z rodzicami, którzy po nich pojechali.

W niedzielę od 11.00 w Lwówku Śląskim na poszkodowanych w wypadku w Niemczech i ich rodziny czekać będą pracownicy poradni psychologicznej przy Jana Pawła II we Lwówku Śląskim.  Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą prosić o wsparcie pod numerem telefonu 75 782 4300.

Autokar należał do świdnickiej firmy Lider, wyjazd natomiast organizowało wałbrzyskie biuro podróży Juventur Travel. Jego szef Włodzimierz Perliceusz powiedział Radiu Wrocław, że autobus był sprawy, przed wyjazdem w Lwówku Śląskim dodatkowo sprawdzała go także policja.

W trakcie podróży doszło jednak do usterki, w Jeleniej Górze w aucie wymieniona została poduszka powietrzna. Naprawa trwała około pół godziny.  Na miejsce wypadku wysłany został autobus zastępczy.

Według niemieckiej policji autokar z Lwówka Śląskiego zawadził o barierki zjechał z jezdni i się przewrócił. Niektóre niemieckie media informują, że autobus miał zmienić pas na prawy, tam jednak jechał inny pojazd, którego kierowca z trudem uniknął kolizji. Wtedy autobus z dziećmi z Lwówka próbował wrócić na lewy pas i doszło do wypadku.Osoby, którym nic się nie stało znalazły schronienie w remizie straży pożarnej. Reszta trafiła do szpitali. Według informacji docierających z Niemiec jeden z uczniów jest w stanie krytycznym.

Jak powiedział Radiu Wrocław zastępca burmistrza Lwówka Ireneusz Maciejczyk gmina uruchomiła centrum kryzysowe, jest gotowa udostępnić rodzicom pojazdy, by mogli pojechać do niemieckiego Inglostadt.

W Lwówku został uruchomiony specjalny numer dla rodzin ofiar wypadku w Niemczech 75 6477899.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama