Legnica: Bomba na lotnisku (Zobacz)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2013-06-17 11:01 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Andrzej Andrzejewski

Ma około metra długości, waży przynajmniej kilkanaście kilogramów, ostatnich kilkadziesiąt lat przeleżała w ziemi i w poniedziałek postawiła na nogi saperów i
policjantów. Na terenie byłego lotniska w Legnicy robotnicy odkopali poniemiecką bombę lotniczą. Trzeba było ewakuować kilka zakładów.

Robotnicy mogą mówić o sporym szczęściu. Po - zabezpieczonym placu - jeszcze kilkanaście minut wcześniej jeździli ciężkim sprzętem. Tuż obok metalowego korpusu wciskali w ziemię metalowy pręt. Jednak dopiero, gdy włączyli koparkę, zadali sobie sprawę z niebezpieczeństwa.

Kilka minut po przyjeździe na miejsce żołnierze odkryli, że obok - pod cienką warstwą ziemi - znajduje się druga bomba.

Przez całe popołudnie saperzy zabezpieczali teren na legnickim lotnisku. Do miasta musiała przyjechać specjalna ciężarówka saperska z Głogowa, bo tylko ona była w stanie bezpiecznie przetransportować ładunek na poligon.

Komisarz Henryk Szewczuk z tamtejszej komendy policji nie wyklucza, że odkrycie może być częścią niewielkiego magazynu amunicji do niemieckich samolotów.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że znalezisko to poniemieckie bomby lotnicze. Saperzy uważają tego typu pozostałości po II wojnie światowej za szczególnie niebezpieczne. Skorodowany mechanizm inicjacyjny przy najmniejszym nieodpowiednim wstrząsie może zakończyć się eksplozją.

Zdaniem podinspektora Sławomira Masojcia z legnickiej komendy, w ziemi wokół lotniska mogą się jeszcze znajdować setki niewybuchów pozostawionych przez Niemców lub żołnierzy Armii Czerwonej. Teren tylko raz został dokładnie oczyszczony - 16 lat temu przed mszą, odprawioną na lotnisku przez Jana Pawła II.

W 1997 roku na przeczesanie płyty lotniska przez saperów miasto wydało ponad milion złotych. Dziś podobna kontrola terenów przyległych może kosztować nawet trzy razy więcej. W związku z akcją zamknięta dla ruchu była ulica Myrka.

W ostatnich tygodniach to kolejne takie odkrycie na terenie wokół lotniska w Legnicy. Poprzednim razem saperzy zabezpieczyli kilkanaście pocisków pozostawionych w ziemi przez żołnierzy Armii Radzieckiej.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama