Piknik pod krawatem

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-06-24 18:31 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Z tej okazji Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska  do radosnego powitania nowego kraju w Unii Europejskiej podczas Pikniku Chorwackiego. Jego gościem honorowym będzie Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce – Ivan Del Vechio.

Wspólna zabawa rozpocznie się w sobotę 29 czerwca od godz. 12:00 w Parku Południowym. Każdy, kto w sobotnie popołudnie odwiedzi Piknik Chorwacki, będzie mógł poznać podstawy gry w boćanje (gra podobna do francuskich boule) oraz nauczyć się popularnych zwrotów w języku chorwackim. Ci, którzy do parku wybiorą się całą rodziną lub w grupie przyjaciół, będą mogli spróbować swoich sił w grze pt. „Dookoła Chorwacji”.

Na 5 stanowiskach kontrolnych 4-osobowe drużyny będą musiały wykazać się wiedzą na temat Unii Europejskiej, sprawnością fizyczną, sokolim wzrokiem, doskonałym węchem oraz zmysłem elegancji. Na najlepsze zespoły czekają nagrody: bilety do Ogrodów Doświadczeń Humanitarium we Wrocławiu oraz upominki od Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

Wiele atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych. Oprócz różnych zabaw i konkursów z nagrodami, dzieci będą mogły wziąć udział w plenerowej grze planszowej XXL. Będzie to doskonała okazja do poznania nazw stolic krajów Unii Europejskiej i wielu ciekawostek dotyczących Chorwacji. Starsi z pewnością będą dobrze bawić się w namiocie z edukacyjnym grami komputerowymi. Nie zabraknie także malowania twarzy w barwy krajów wspólnoty.

Ponieważ 2013 rok upływa pod hasłem roku obywatelskiego, podczas Pikniku będzie można zapoznać się z prawami obywatela w Unii Europejskiej. - Członkostwo Polski we wspólnocie to nie tylko korzystanie z dofinansowań czy ułatwień w podróżach. Będąc obywatelami Unii Europejskiej w każdym z krajów członkowskich mamy takie same prawa jak jego mieszkańcy – przypomina Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

O godz. 15:30 nastąpi oficjalne powitanie Chorwacji w UE i Ambasadora Ivana Del Vechio przez Natalię Szczucką, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce oraz Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie imprezy specjalną atrakcję przygotowali Urząd Miasta Wrocławia oraz Ambasada Chorwacji. Będzie nią koncert grupy Parni Valjak – jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych w Chorwacji. Koncert rozpocznie się ok. godz. 17:30.

Wszystkie atrakcje oraz koncert są bezpłatne. Dodatkowo, w dzień akcesji Chorwacji do UE, w poniedziałek 1 lipca w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Widok 10, o godz. 12:00 rozpocznie się maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które będzie można odbierać od środy 26 czerwca do piątku 28 czerwca w godz. 10:00-18:00 w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej przy ulicy Widok 10 we Wrocławiu.

W repertuarze znajdą się cztery filmy:
Cudowna noc w Splicie (Ta divna splitska noć)
Zagraj coś romantycznego (Svirajte nešto ljubavno)
Sretno dijete
Kenjac

Motywem przewodnim Pikniku został krawat, wywodzący się najprawdopodobniej z Chorwacji. To dlatego już od dziś, tj. 24 czerwca, na najważniejszych pomnikach w mieście można podziwiać okazjonalne krawaty nawiązujące do barw Chorwacji, Polski i Unii Europejskiej.

Parni Valjak - Jest jednym z najbardziej popularnych zespołów rockowych w Chorwacji. Grupa powstała w 1975 roku. 30 lat później odbyła pożegnalną trasę koncertową, ale w 2009 roku muzycy ponownie połączyli siły. Mimo upływu lat zespół ciągle ma rzesze wiernych fanów nie tylko w Chorwacji. W 35-letniej karierze Parni Valjak wydał 20 albumów studyjnych oraz zdobył 15 nagród chorwackiego przemysłu fonograficznego Porin.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama