Krokus Jazz Festiwal 9-11 listopada 2007

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2007-10-23 17:07 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Zestawienie występujących artystów tylko pozornie nie tworzy jednolitej konwencji. W rzeczywistości takie pomieszanie gatunków to świadomy i śmiały wybór mający na celu prezentację zróżnicowanej, najwyższej próby współczesnego i zarazem nowoczesnego jazzu. Mimo momentami odległych stylistyk muzycznych poszczególnych propozycji, Krokus Jazz Festiwal i tym razem potrafi odnaleźć wspólny mianownik, jakim po prostu jest jazz.

Stąd też w programie tegorocznej imprezy mamy mocny jazz – rock, jazzowe ballady i ciągle na nowo przewartościowywany neo-bop i hard bop z okresu Jazz Messengers.

O tym, że muzyka jazzowa niejedną chodzi ścieżką świadczyć może pojawienie się zespołu Hirama Bullocka, którego występ ( 4 listopada) będzie swoistym prologiem festiwalu otwierającym jazzowy listopad.

Miłośników jazzowej wokalistyki zapraszamy na koncert Agi Zaryan , która swym występem (piątek 9 listopada) otworzy zasadniczą część festiwalu. Jej płyta „Picking Up the Pieces” nagrana w Los Angeles z muzykami Davisa, Wondera i Diany Krall to najlepiej sprzedająca się polska płyta jazzowa ostatnich miesięcy. Polska wokalistka śpiewa na niej tak, jakby jutro miał być koniec świata. Płyta zbiera znakomite recenzje w Polsce i w Ameryce nie schodząc z listy bestsellerów.

Emanujące wyjątkowym klimatem nocne jam session pierwszego dnia festiwalu otworzy koncert Laureat Grand Prix Krokus Jazz Festiwal 2006, Patrycjusz Gruszeczki Quintet. Wirtuozeria improwizacji granych na trąbce przez lidera w połączeniu z perfekcją i profesjonalizmem towarzyszących mu muzyków tworzą mieszankę wybuchową, której nie sposób będzie zapomnieć. Podobnie jak pozostałych niezwykłych w swojej energii i nastroju nocy jazzowych w Klubie „Kwadrat”, które rozpoczynać się będą codziennie po wieczornych koncertach.

Największą atrakcją sobotniego wieczoru (10 listopada) będzie występ amerykańskiego saksofonisty Antoine’a Roney’a. Swoimi niekonwencjonalnymi kompozycjami ozdobił kilka własnych autorskich płyt a także albumów firmowanych przez słynnego brata, znakomitego trębacza Wallece’a Roney’a. Artyście towarzyszyć będzie zespół Macieja Obary , wschodzącej gwiazdy polskiego jazzu, laureata wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach jazzowych. Żywiołowe interpretacje lidera zapadają głęboko w pamięć słuchaczy i z całą pewnością nie będą tylko tłem dla popisów gwiazdy koncertu.

Punktem kulminacyjnym trzeciego dnia festiwalu (11 listopada) będzie koncert kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, który w tym roku świętuje 50 – lecie swojego pierwszego występu na festiwalu w Sopocie.

Ostatnim akcentem tegorocznego festiwalu będzie koncert 25 listopada w wykonaniu amerykańskiego gitarzysty Scotta Hendersona, który potrafi zagrać jak Metheny, jak Frisell, jak Scofield, a na bis może „przywalić” Hendrixem.

Obok występów gwiazd podczas trzech dni festiwalowych odbywać się będą koncerty konkursowe młodych muzyków jazzowych, których niebawem z pewnością zobaczymy w gronie najbardziej uznanych artystów. „Powiew Młodego Jazzu” to konkurs, który – jako jeden z nielicznych w kraju – promuje młodych twórców ambitnej muzyki. O nagrodę „Złotego Krokusa” ubiegać się będą zespoły z Czech, Niemiec i Polski. Koncerty konkursowe z udziałem publiczności przez trzy dni ( 9 – 11 listopada) oceniać będzie profesjonalne Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Namysłowskiego.

Nie dajmy się zmylić konkursowej formule prezentacji. Ci z Państwa, którzy w poprzednich latach doświadczyli udziału w tych koncertach wiedzą, że brzmi na nich profesjonalna muzyka i to na najwyższym poziomie. I na koniec jeszcze jedna dygresja. Czy Jelenia Góra jest miastem jazzu, miastem jazzowym, miastem jazzmanów i jazzfanów. Jeśli Waszym zdaniem nie jest. To pora to zmienić. Jazzowy listopad nadchodzi !!!

 Szczególowy program na http://krokusjazz.pl/index.php/news/Program

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama