Dwie Wielkie na Partynicach

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-09-04 11:46 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Dwie Wielkie na Partynicach - fot. archiwum prw.pl
fot. archiwum prw.pl

Głównym punktem sobotniego programu jest międzynarodowa gonitwa z płotami Wielka Partynicka. Długi dystans (4200 m), wysoka pula nagród (105.000 zł), doborowa stawka koni i grono znakomitych jeźdźców gwarantują sportowe widowisko na najwyższym poziomie.

O podział wspomnianej puli powalczą cztery konie czeskie i trzy polskie. Najlepszymi osiągnięciami legitymuje się Skarabeus zapisany przez Grzegorza W. Wróblewskiego, polskiego trenera, który z wielkim sukcesami przygotowuje wyścigowe rumaki w Czechach. Starty w gonitwach z płotami i przeszkodami rozpoczął Skarabeus niedawno, ale zdążył już pobiec w trzech i wszystkie wygrać. Wcześniej ścigał się w gonitwach płaskich, odnosząc siedem zwycięstw, w tym najcenniejsze – w Kincsem-Preis (G3) w Austrii.

Legendarny Josef Vaňa (dziewięć zwycięstw w Wielkiej Pardubickiej plus osiem jako jeździec) ma w stawce wałacha Enzio, na którym pojedzie... Josef Vaňa, syn trenera. Čestmir Olehla (sześciokrotny triumfator Wielkiej Pardubickiej) zapisał m.in. klacz Beautiful Directa, której dosiądzie jeden z najlepszych czeskich dżokejów przeszkodowych Jaroslav Myška.

Z polskich koni wyróżnia się Leading Light, który w tym roku dwukrotnie triumfował w gonitwach płotowych. Duże wrażenie podopieczny trenera Janusza Kozłowskiego zrobił na Partynicach w Pucharze Marszałka Województwa Dolnośląskiego, gdzie zdecydowanie pokonał faworyzowanego czeskiego Bleska.
Będzie co oglądać także w pozostałych gonitwach dnia, a ścigać się będą dwulatki pełnej krwi angielskiej, w biegach z płotami powalczą trzyletnie oraz czteroletnie i starsze folbluty, zaś trzyletnie araby spotkają się w gonitwach I i II grupy.

Na niedzielę przypada szczyt sezonu 2013 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice z największym wydarzeniem roku Lotto Wielką Wrocławską. Ta międzynarodowa gonitwa z przeszkodami na dystansie 5000 m i z najwyższą w sezonie pulą nagród 175.000 zł zgromadziła na starcie stawkę 10 znakomitych koni, na których pojadą równie znakomici dżokeje.

Wśród zapisanych rumaków jest m.in. czeski Demon Magic, który ma na koncie dwie wygrane gonitwy najwyższej rangi – Premio Mario Argento (G2, 75.000 euro) i Premio E Franco Richard (G3, 55.000 euro) we włoskim Merano. W ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w największej gonitwie z przeszkodami we Włoszech – Gran Premio Merano Forst (G1, 250.000 euro). Jego trenerem jest Čestmir Olehla.

Wybitnym specjalistą od gonitw z przeszkodami jest inny czeski uczestnik Lotto Wielkiej Wrocławskiej, doświadczony Ursan, który ma w dorobku 24 starty na przeszkodach, z czego 10 zwycięskich. Josef Vaňa zapisał m.in. wałacha Age of Luck, któremu również nie brakuje przeszkodowej rutyny – ukończył wszystkie 15 gonitw, w jakich uczestniczył, a cztery z nich wygrał.

Konie polskich trenerów nie mają takiego doświadczenia i sukcesów, jak rumaki ich czeskich kolegów. Największe szanse na dobre miejsce wydaje się mieć Krab, który w gonitwach przeszkodowych raz zwyciężył i dwa razy był drugi. Trenuje go na Partynicach Wiesław Kryszyłowicz.

Inne duże wydarzenie dnia, to druga z serii wysoko dotowanych (75.000 zł) gonitw płaskich na Partynicach – Nagroda Rutena dla 3-letnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej. Zapisanych zostało dziewięć rumaków – cztery czeskie i pięć polskich. Wśród gości z Czech jest ogier Kadyny, który w ubiegłym roku wygrał czeskie Derby, pokonując 15 rywali. Jego trenerem jest František Holčak, wybitny specjalista od przygotowania koni do największych gonitw płaskich (Derby wygrał rekordowe siedem razy).

Wśród szóstki uczestników zgłoszonych przez polskich trenerów jest Toogris, który był piąty w St. Leger z niewielką stratą do zwycięskiego Cameruna, Konia Roku 2012. Trenujący go Andrzej Walicki 11 razy wygrał Derby – rekord trudny do pobicia. Jest także klacz Frenchie Lebec trenera Adama Wyrzyka, która zajęła drugie miejsce w Nagrodzie Golejewka, gdzie pokonała wspomnianego Cameruna. Toogrisa dosiądzie Aleksander Reznikow, sześciokrotny czempion dżokejów w Polsce, na Franchie Lebec pojedzie rewelacyjny 18-latek Szczepan Mazur, Jeździec Roku 2012, który ze starym mistrzem walczy o tytuł czempiona w tym sezonie.

Program niedzieli, to także dwie inne międzynarodowe gonitwy: Nagroda Galeriusa (przeszkody) i Nagroda Agencji Jeździeckiej Bober (płoty), a także Puchar TVP Wrocław (dwulatki), Puchar Prezesa Radia Wrocław i Puchar amazonek imienia Katarzyny Szymczuk.

Zapraszamy! Początek – godz. 14.15, wstęp wolny

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.