Múm - ambasadorowie muzyki z Islandii na 3 koncertach w Polsce

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-09-29 20:11 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Popularna grupa z Reykjaviku wróci do Polski z nową płytą - Islandczycy zagrają 1.10 w Sali Wielkiej poznańskiego CK Zamek, 2.10 w klubie Basen w Warszawie i 3.10 we wrocławskim Alibi.

Koncerty supportować będzie Sin Fang!

Múm
support: Sing Fang
3.10 20:00 Alibi / Wrocław

bilety:
45pln - do 15.06
55pln - do 2.10
65pln - dzień koncertu

miejsca sprzedaży: Ticketpro.pl, Ebilet.pl, kolekcjonerskie: Pwevents.pl, Rocky Shop (Wrocław), Alibi

wydarzenie na: Facebooku


Múm po niemal piętnastu latach kariery, są już niemal instytucją na muzycznej scenie nie tylko w rodzimej Islandii. Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Ros, Gus, Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z Wyspy Gejzerów. Kilkukrotnie występowali także w Polsce, m.in. na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy "Finally We Are No One" z 2002 i ostatni "Sing Along To Songs You Don´t Know" sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alernatywnymi bestsellerami.

Zespół założyli w 1997r. Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki - Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kiuka lat występowali jako kwartet. W 2001 r. ukazała się ich debiutancka płyta Yesterday Was Dramatic, Today Is OK, która zyskała uznanie słuchaczy i bardzo entuzjastyczne recenzje. Islandczycy w swej muzyce doskonale połączyli nowoczesną elektronikę z ciepłymi brzmieniami "żywych" instrumentów. Na ich płytach i koncertach niezwykle syntetyczne rytmy i elektroniczne ozdobniki wspaniale wspógrają z dźwiękami  akordeonu, trąbki, skrzypiec, banjo, chińskiej harfy i wielu innych, czasem egzotycznych, instrumentów.

Na początku 2006 r. działalność zespołu rozkwitła na nowo, dzięki udanym remiksom np. utworów zespołu Goldfrapp oraz występom na wielu festiwalach, jak SXSW, Sonic Festival czy Bestival. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm współpracują  m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka / piano) , Hildur Guðnadóttir (wiolonczela / wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ ukulele/ różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele)  czy Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

fot. mat. prasowe

Ostatnimi czasy múm podpisali ścieżkę dźwiękową do filmu i teatralnego przedstawienia "Jack & Diane". W filmie można usłyszeć efekt ich współpracy z australijską królową popu - Kylie Minogue. Obecnie zespół pracuje nad swoim szóstym albumem, który ukaże się jesienią. Zapewne na październikowych koncertach w Polsce, obok utworów znanych ze wcześniejszych płyt, usłyszymy także premierowy materiał. Póki co do polecamy odsłuch nowego singla Islandczyków, uroczego kawałka "Toothwheels'.

múm - polskie koncerty, październik 2013

01.10  Sala Wielka CK Zamek, Poznań
02.10  klub Basen, Warszawa
03.10  klub Alibi, Wrocław

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama